Pro zdravé žití > Nemoci a zajímavé články > Zajímavé články > Zdravotní příprava na konec léta

Zdravotní příprava na konec léta

6.9.2016

Létu zbývají poslední dny a možná se nastávající změna odráží i v tom, jak se cítíte. Letní dovolená plná skvělého jídla a pití dala nejednou zabrat našim organismům a právě před příchodem podzimu je správný čas na lehčí detoxikaci. Nejde jen o to shodit nově nabytá kila, ale i o restart vašeho zdraví, abyste se v podzimních dnech cítili stejně v pohodě.

Mnoha lidem při slovu detoxikace nabíhá kusí kůže, ale není nutné se tohoto procesu bát. Nejenže se automaticky nejedná o žádný drastický způsob vyčištění vašeho těla, ale z výsledku nakonec budete mít skvělý pocit, který vám pomůže překonat depresi z přicházejících sychravých dnů. Zde je několik tipů, jak své zdraví připravit na podzimní období

1.    Lehký půst

Ačkoliv jde z půstu strach, může být našemu tělu velice prospěšný – stačí jen vědět, jak na to. Každý si hned představí šílené hladovění, ale to by nezvládlo ani vaše tělo, ani vaše hlava. Zkuste ze začátku vždy jeden den v týdnu pít ovocné či zeleninové šťávy. Pokud na vás však přijde hlad, můžete je doplnit např. vařenou rýží. Během půstu je také potřeba odpočívat a hýčkat své tělo, protože vaše psychika bude detoxikací ovlivněna také.

2.    Domácí pohoda

Máme často tendenci relaxaci opomíjet, ale ona ke zdravotnímu restartu doopravdy patří. Hezky si doma ukliďte, protože čisté prostředí vám navodí tu správnou atmosféru. Zapalte si svíčku, uvařte si dobrou večeři a na chvíli se přestaňte nervovat z blížícího se návratu do práce či do školy. Relaxovat lze samozřejmě i aktivně – zkuste saunu, výlet do přírody nebo prostě jen stravte nějaký čas s vašimi přáteli.

3.    Aktivita

K péči o zdraví a k jeho restartu patří samozřejmě i zdravý pohyb. Nejen že zhubnete o nějaké to kilo, ale vytvarujete si i postavu. Můžete cvičit sami nebo ve skupině, venku nebo vevnitř. Stačí si to jen naplánovat. Každodenní fyzická aktivita vám dodá skvělou náladu a posílí imunitu, což je na podzim přímo ideální.

4.    Nové návyky

Co takhle si vytvořit nějaký zdravý návyk? Zkuste si nějaké sepsat na papír. Pamatujte, že návyk vzniká v momentě, kdy činnost opakujete 21 dní bez vynechání jediného dne. Od 22. dne už budete danou aktivitu dělat naprosto automaticky. Může to být zdravá snídaně, pohyb na čerstvém vzduchu, péče o tělo, běh nebo chůze apod.

5.    Plán na podzim

Naplánujte si aktivity, které byste na podzim chtěli podniknout. Můžou to být jak sportovní činnosti, tak i nějaké divadlo či muzikál, proč ne? Máte jistě za sebou organizačně náročné léto, ale zamyslet se nad tím, jak strávíte následující měsíce, vůbec není na škodu.

6.    Pozitivní nálada i bez slunce

Mnoho z nás upadá do depresivních stavů, jakmile se ochladí a hezké počasí se sluníčkem je v nedohlednu. Ale nekazte si tím náladu, i za chladnějšího počasí se dá vyrazit do přírody nebo je možné věnovat se spoustě indoorových aktivit. 

Ačkoliv léto patří mezi naše nejoblíbenější období, nese s sebou spoustu zátěže pro náš organismus – vysoké teploty, cestování, více jídla. Je tedy zcela normální se v posledních letních dnech cítit vyčerpaně, ale právě proto je důležité neupadat do depresí a zaměřit se na sebe a na obnovení rovnováhy našeho těla, mysli, imunity apod. K posílení vašeho imunitního systému před chladnějším počasím skvěle poslouží přírodní látky z hub nebo rostlin, nejčastěji z hlívy ústřičné, rakytníku řešetlákovitého, třapatky nachové, zázvoru lékařského, česneku kuchyňského, vilcacory či ženšenu. Nezapomeňte ani na vitaminy a minerály, mezi nejdůležitější vitaminy patří D, C a E, z minerálů jsou to pak zejména selen a zinek. Pokud není vaše strava na tyto látky dostatečně bohatá, zkonzultujte se svým lékařem nebo lékárníkem možnost užívání doplňků stravy s obsahem vitaminů a minerálů, které nejste schopni do těla dostat z vaší běžné stravy.

 

Zdroj: www.gastrohouse.cz