Panthenol

 

Venku často prší, možná brzy začne sněžit. Vzduchem lítá kromě kapek deště, sněhových vloček a letadel také mnoho částic, které nejsou okem viditelné. Všude okolo nás jsou stovky bakterií a plísní, volně se vznášejí vzduchem, ulpívají na naší pokožce a sliznicích. Na našem těle neexistuje kousek kůže nebo sliznice, kde by nebyly mikroby. Jsou i na oční sliznici, ale nejvíce je jich na sliznici trávicí soustavy a dýchací soustavy.

Ústa, nos a nosohltan jsou brány vstupu nejrůznějších bakterií i virů do našeho těla. Sliznice těchto orgánů mají řadu způsobů, jak se cizím mikrobům bránit, aby nenapadly naše tělo. Buňky sliznice vylučují hlenový sekret, který ji nejen zvlhčuje, ale hlavně omezuje růst mikrobů, které nejsou fyziologickou složkou slizničního povrchu.  Obsahuje řadu látek, které mikroorganismům nesvědčí, např. tzv. sekreční imunoglobuliny (sIgA) fixující mikroby navázáním na jejich povrch a tudíž snižující jejich schopnost sliznicemi pronikat.

Pro obrannou bariéru naší sliznice je velmi důležité, aby byla v dobré kondici. Jen tak nás může chránit. To znamená, že se buňky sliznice dokáží rychle namnožit a zahojit případné poškození. Buňky mají regenerační schopnost. Pravidelně se obměňují. Aby všechny byly mladé a mohly plnit svůj obranný úkol, musí být velmi vitální. Dokáží aktivně vylučovat obranné látky (sIgA), čímž dokazují, že jsou funkční.

Obrannou funkci sliznice může poškodit řada faktorů. Může dojít k mechanickému poškození, například poškrábání sliznice tvrdými předměty. Řada bakterií také vylučuje speciální látky, které sliznici poškozují a brání její regeneraci.

Záludným způsobem snižování odolnosti je střídání extrémních teplot – tepla a chladu. Určitě jste zažili, že jste si uprostřed horkého dne dali osvěžující zmrzlinu a pak jste chraptěli a škrábalo Vás v krku. To je přesně ono. Stejný účinek má, když v chladném počasí vyjdeme ven z teplé a ještě suché místnosti. Sucho kondici sliznice ještě více zhoršuje. Vyschlé buňky odumírají, nevytváří sekret a jsou ideálním místem vstupu bakterií a virů.

Důležité je mít dostatek látek, které zlepšují stav sliznice nebo pomáhají udržovat stav slizniční obranyschopnosti v mezích normálu. Ty můžeme použít jak v případě  očekáváných komplikací, když víme, že chceme udržet zdraví.

Přirozenou  součástí koenzymu A (zajišťující v biochemii tzv.acetylaci) je vitamín B5 neboli panthenol (kyselina pantotenová). Tento vitamín má v organismu řadu funkcí, přispívá k normálnímu energetickému metabolismu, syntéze a metabolismu steroidních hormonů, vitaminu D a některých neurotransmiterů a tím ke snížení míry únavy a vyčerpání.

To vše se děje, pokud se dostává do organismu přes trávicí soustavu.

Panthenol má také další výhodu, totiž díky obsahu biotinu přispívá k udržení normálního stavu sliznic, který je důležitý pro obranyschopnost jak uvedeno výše. Tento vitamín, označovaný někdy jako B8, funguje jako koenzym v biochemii hned 4 karboxylačních enzymů čímž přispívá k normálnímu energetickému metabolismu mikroživin, jako jsou např. mastné kyseliny, aminokyseliny a glukóza.

Tedy fyziologický účinek obou vitamínů je dobrý pro zdravý životní styl a fitness hlasově exponovaných osob: moderátorů, učitelů, herců a zpěváků apod.