Yerba maté

Yerba maté
Yerba maté

Yerba maté – (nefermentovaný list cesmíny paraguayské)   

Latinský název:  Ilex paraguariensis A.St.-Hil.

Čeleď: Aquifoliaceae (Cesmínovité).

Cizí názvy:  Yerba mate (GB, USA), Yerba de mate (E), Matè (I), Jesuitentee (D) , Maté, Thé du Paraguay (F).

Lidové názvy: maté, indiánský čaj, jezuitský čaj, misionářský čaj, paraguayský čaj, čaj sv.Bartoloměje.

Používaná část rostliny: list (Maté folium).

Doba sběru

Yerba maté se sklízí na plantážích od jara do podzimu ve formě mladých listnatých větví odsekávaných ručně z keřů vzrůstu 3-5 m a ihned po sběru je podroben apretaci, kdy je protažením větví ohněm po dobu 20-30 sekund inaktivován enzym polyfenoloxidáza a tím je zabráněno fermentaci, (listy maté tedy zachovávají původní zelenou barvu a po dosušení mají olivovou až hnědozelenou barvu s typicky nakouřenou vůní).

Sušení, sesychací poměr

Sesychací poměr: 5:2, suší se po zastavení fermentac k dosažení vlhkosti 5-6%, obvykle se po rozdrobnění nechávají zrát 6 měsíců, což se nazývá „beneficio“.

Oblasti pěstování a výskytu

Je domácí v původních oblastech Jižní Ameriky, pěstuje se hlavně v Argentině ( zejména oblastech Corrientes, Misiones), Paraguayi (Alto Parana, Amambay, Caaguazu, Canendiyu,), Brazílii (Mato Grosso do Sul, Minas Gerais, Parana, Rio Grande do Sul, aj.) a také v Uruguayi.

Obsahové látky

Yerba maté obsahuje alkaloid kofein (0,9 až 2 %), vázaný na třísloviny a malé množství dalších xanthinových alkaloidů (theobrominu 0,1-0,2 % a teofylinu 0,05 %). Flavonoidy (kvercetin, kaempferol, a rutin), polyfenoly, zejména kyselinu chlorogenová;saponiny (5-10 %), steroly; vitamin C,B1, B2; minerální látky - hořčík, mangan, vápník, železo, fosfor.

Historie tradice použití

Historické použití z volně rostoucích cesmín lze vystopovat u indiánského kmene Guaraní a v 17.století to byli jako první jezuitští misionáři, kteří začali maté pěstovat. Poté se dostalo v 18. století do Portugalska a dále do Evropy. Kolem roku 1800 o něm pojednává španělský přírodovědec Azara a stimulační účinek maté podrobněji popsal T.Peckolt v r.1883 .

Název yerba maté pochází ze španělského názvu pro bylinu (yerba) a mati , což je přírodní nádoba vyrobená z baňaté tykve kalebasového typu z rostliny Lagenaria siceraria (Molina) Standl. (lagenarie obecné), ze které se připravený nápoj tradičně pil pomocí tyčinek bombillas (obv. mosazné poniklované tyčinky délky 23 cm zakončené zakulacenou částí s dírkami).

Použití

Povzbuzující účinky na centrální nervový systém a duševní výkonnost díky obsahu výše popsaných purinových alkaloidů.

Působí močopudně, povzbuzuje centrální nervový systém, je součástí redukčních diet.

Spekuluje se, že obecná podpora štíhlé linie (snižování tělesné hmotnosti / BMI a tuku v těle) se dá přisuzovat většímu obsahu saponinů, které modulují vstřebávání látek v trávicím traktu.

Dávkování a příprava výluhu

Vnitřně: 1,5 g hrubě drcených listů, se přelije 1/3 l vroucí vody, doba vyluhování činí 5 – 7 min. v přikryté nekovové nádobě pro běžný povzbuzující nápoj. Při únavě se má užívat výluh z 2-4 g listů maté denně a pro použití při redukčních dietách 2,5 – 5 g denně.

Extrakty (výtažky, výluhy)

K získávání suchých extraktů se používá voda v kombinaci ethanolem, přičemž získaný extrakt odpovídá poměru 4-6:1 . Na jednotlivou tobolku se dávkuje obvykle 500-800 mg suchého extraktu.

Dávkování extraktů

K podpoře redukce váhy je denní dávka ekvivalentní minimu 3 000 mgextraktu, což má dodávat v průměru 846 mg chlorogenové kyseliny (3-kaffeoylchinové kyseliny) a asi pouze 80 mg kofeinu, protože je zaměřeno proti nadměrné stimulaci CNS(dávka se bere rozdělena do 3 jednotlivých denně).

Zvláštní upozornění pro použití

Jsou jisté obavy, že by nadměrná konzumace nakouřeného maté mohla přispět ke zvýšení expozice tzv. polycyklickým aromatickým uhlovodíkům (PAH), ale přibližný obsah 25 ppm těchto látek v 1kg listů maté nedává předpoklad, že by pitím mohla být překročena obvyklá hranice 1 ppm na kg potraviny, když 1 šálek maté by mohl poskytnout pouze 0,037 ppm PAH a to ještě ne všechny jsou ve vodném nálevu rozpustné. Tedy riziko rozhodně není větší než u ostatních pražených nebo uzených potravin.

Těhotenství a kojení

Podle zkušeností by dávka kofeinu neměla u těhotných překračovat 300 mg/denně (tj. při obsahu kofeinu 0,2 – 0,33 mg/ml asi4-5 šálků čaje maté v průběhu celého dne) .

Uchovávání

Při teplotě do 25 °C, v dobře uzavřeném obalu, v temnu a suchu vydrží dobře sušený drcený list nejméně 2 roky, sušené extrakty pak také nejméně 2 roky.