Pro zdravé žití > Nemoci a zajímavé články > Zajímavé články > 5 základních pravidel, jak bojovat s únavou

5 základních pravidel, jak bojovat s únavou

Klimatické změny, kterým jsme vystaveni, úbytek slunečních paprsků, mají negativní vliv na psychiku a často zapříčiňují nepříjemné pocity únavy. Zpravidla se nejedná o tzv. Únavový syndrom, kterým trpí pouze cca 2 – 3 procenta populace, nýbrž o přirozenou reakci organizmu na změnu a běžnou únavu.


Pacient s diagnózou Chronický únavový syndrom musí být v péči odborného lékaře, protože příznaky nemoci jsou natolik silné, že razantně ovlivňují jeho běžné fungování a ani správná životospráva a dostatek spánku k jeho potlačení nestačí.

Naopak s běžnou únavou můžeme bojovat, základem je dodržovat několik pravidel a již během krátké doby se můžete cítit mnohem lépe. Základem je správná životospráva, dostatek spánku a aktivní pohyb. Tělu můžeme potřebné látky dodatečně dodat také vhodnými doplňky stravy s obsahem vitamínu C, B5, železa a hořčíku.

„Vliv stravy na duševní stav člověka je znám již několik tisíciletí a většina lidí si nevědomky hladinu serotoninu reguluje jejím složením. Tato sebekontrola je u řady z nás zřejmě narušena vlivem způsobu života a životních podmínek. Lidé jsou citlivější na stresové situace. Často se změny nálady vyvolané únavou řeší instinktivně větší konzumací potravin bohatých na cukry. Ty zvyšují hladinu inzulinu a tím metabolické přeměny aminokyselin fenylalaninu, tyrozinu, leucinu, izoleucinu a valinu. Jejich vyšší koncentrace v krvi snižuje dostupnost tryptofanu pro mozek. Touha těla po cukrech vede k jejich vyšší spotřebě a ta má řadu negativních účinků, z nichž závažný je zejména zvýšení tělesné váhy vedoucí až k obezitě,“ říká MUDr. RNDr. Vilím Šimánek, DrSc. a dodává: „Bránit se nedostatku serotoninu v mozku lze však také jiným způsobem. Tím vhodným je zvýšení koncentrace tryptofanu v krvi jeho užíváním jako doplňku stravy.“


Pět základních pravidel, jak bojovat s únavou:

1. Pravidelný spánek
Spánek je důležitý pro regeneraci našeho organismu. Jeho ideální délka by se měla pochybovat kolem 8 hodin denně.

2. Dodržujte správnou životosprávu s vysokým obsahem vitamínů a minerálů
Strava patří mezi ty nejdůležitější faktory, jezte pravidelně a nezapomeňte na potraviny s obsahem vitaminu C (ovoce, zelenina), vitaminu B5 (mléčné výrobky, slunečnicová semínka, kukuřice aj.). Rovněž je třeba do stravy zařadit potraviny s obsahem železa (hrozinky, játra, špenát aj.), dále pak s obsahem vápníku, draslíku, zinku, sodíku a dalších minerálů. V případě, že máte pocit, že je vaše strava na tyto látky chudá, můžete je dodatečně získat prostřednictvím kvalitních doplňků stravy. S jejich výběrem by vám měl poradit praktický lékař nebo lékárník.

3. Dodržujte pitný režim
Dospělý jedinec by měl denně vypít cca 2 litry čisté vody. Minimalizujte popíjení kávy, slazených nápojů a alkoholu.

4. Vyvarujte se stresu
Stres se negativně podílí na našem zdraví a rovněž způsobuje vysilování organismu a následnou únavu. Stresové situace kompenzujte těmi příjemnými, jako např. časem stráveným se svými blízkými, procházkami v přírodě, kulturou, sportem apod., během kterých načerpáte novou energii. V boji se stresem našemu tělu pomáhá také esenciální aminokyselina L-tryptofan, která je obsažena hlavně v červeném mase a vejcích. Pokud jste psychickému zatížení vystaveni dlouhodobě a vaše strava není plně vyvážená, existují na trhu doplňky stravy, které tuto aminokyselinu obsahují.

5. Sportujte
Pohybová aktivita pomáhá našemu tělu a mysli. Nemusí z vás být profesionální sportovci a mučit se pravidelně v posilovně, ale najděte si takový sport, který vás bude bavit. Může se jednat např. o jízdu na kole či kolečkových bruslích, jógu, plavání nebo o skupinové sporty.

Chcete se o látkách prospěšných zdraví dozvědět více? Navštivte webové stránky www.prozdraveziti.cz. Najdete zde kompletní databázi minerálů a vitamínů, informace o léčivých rostlinách, různých nemocech a mnoho dalšího.

 Zdroj: www.clubzena.cz