Kyselina listová (acidum folicum)

Kyselina listová (acidum folicum), název tohoto vitaminu je odvozen z toho, kde se hlavně vyskytuje – v zelených listech. Pro naše potřeby je důležitá zeleně zbarvená zelenina, například brokolice, špenát a salát.iStock_000003214889XSmall.jpg

Kyselina listová pomáhá lidskému organismu jako koenzym pro využití aminokyselin (stavebních prvků bílkovin), při produkci nukleových kyselin (např. DNA), zajišťuje rychlý růst buněk v dětství, dospívání a těhotenství. Kyselina listová je také nezbytná pro správný vývoj nervového systému embrya. Potřeba kyseliny listové se projevuje zejména v rychle se dělících buňkách – zejména v buňkách hematopoetické tkáně.

Kyselina listová se vyskytuje v široké škále potravin.  Jeho nejbohatší zdroje jsou játra, tmavě zelená listová zelenina, fazole, pšeničné klíčky a kvasnice. Dalšími potravinami jsou vaječný žloutek, mléko a mléčné výrobky, řepa, pomerančový džus a celozrnné pečivo.

Nedostatek kyseliny listové způsobuje megaloblastickou anémii. Červené krvinky jsou zvětšené, zdeformované a jejich schopnost přenášet kyslík je omezená. Také se mohou vyskytnout poruchy růstu i neplodnost. Nedostatek se může projevit zvýšenou únavou, nechutenstvím a podrážděností. Dostatečnému přísunu kyseliny listové je třeba věnovat větší pozornost hlavně v průběhu těhotenství, kdy může mít její nedostatek fatální důsledky pro vývoj plodu.