Vitamin B6 (pyridoxin)

Existují tři různé přírodní formy vitaminu B6 - pyridoxin, pyridoxamin a pyridoxal. Všechny jsou zastoupeny v běžných potravinách a jsou pro organismus nepostradatelnými.

 Dostatečný příjem vitaminu B6 (pyridoxin) je nezbytný, protože pomáhá tělu s přeměnou potravin na glukózu, která je důležitá při výrobě energie. Rovněž je nepostradatelný pro nervovou soustavu, produkuje hormony a krvinky a je důležitý pro imunitní systém. V organizmu je koenzymem pro řadu enzymů účastnících se na metabolizmu aminokyselin, sacharidů a mastných kyselin.

Dle několika vědeckých pozorování může nedostatek vitaminu B6 způsobit vyšší riziko onemocnění srdce. Vyšší dávky vitaminu B6 mají příznivý vliv na premenstruální syndrom, včetně premenstruální deprese, dále také v případě syndromu karpálního tunelu. Nedostatečná hladina vitaminu B6 se vyskytuje převážně u těhotných a kojících žen, u žen užívající perorální antikoncepci, starších lidí (díky nižšímu příjmu potravy), u lidí s podváhou a alkoholiků. Mezi příznaky nedostatku patří poruchy nervového systému (podrážděnost, deprese, nesoustředěnost), poškození imunitního systému, zánět kůže a sliznic.