Vitamin B12 (kobalamin)

Molekula vitaminu B12 je poměrně složitá. Kobalt, který je důležitou součástí tohoto vitaminu je jako samostatný kov modrý. Ten se přidává např. také do skla, které zbarvuje do syté, kobaltové modři. Vitamin B12 se zúčastňuje řady biochemických pochodů jako koenzym. Je potřebný pro syntézu nukleových kyselin, aminokyselin a dalších látek.

V lidském těle hraje vitamin B12 důležitou roli při krvetvorbě, tvorbu červených krvinek ovlivňuje nepřímo prostřednictvím kyseliny listové. Spolu s kyselinou listovou je nezbytný pro syntézu DNA. Ovlivňuje funkci periferního nervového systému a metabolizmus mastných kyselin.iStock_000012918043XSmall.jpg

Hlavním zdrojem tohoto vitaminu v potravě jsou především živočišné produkty, jako např. vejce, mléčné výrobky, maso a vnitřnosti. Vyvážený přísun potřebného množství vitaminu B12 do organizmu , podporuje paměť a koncentraci a snižuje riziko vzniku srdečních chorob tím, že příznivě ovlivňuje hladinu homocysteinu v krvi. Je rovněž součástí preparátů pro léčbu onemocnění střev, jater a slinivky břišní.

Nedostatek kobalaminu se projevuje chudokrevností, hubnutím, zhoršováním paměti, duševní výkonnosti a omezenou svalovou koordinací. Ten se vyskytuje zpravidla u osob, které nemají jako součást svého jídelníčku živočišné produkty - vegani. Právě tito lidé by měli po dohodě se svým lékařem zvážit dodatečný přísun vitaminu B12 ve formě potravinových doplňků. Častější příčinou nedostatku vitaminu B12 je porucha jeho vstřebávání – při postižení žaludku (atrofická gastritida, resekce žaludku).

Existují rovněž studie, které poukazují na vitamin B12, jako na látku, která ve větší míře může pomoci lidem trpících únavou nebo pomoci mužům mající problém s neplodností.