Chróm (Cr)

V přírodě se vyskytuje v různých sloučeninách. Chróm je přítomen především ve tkáních s vysokým metabolizmem sacharidů (glukózy). Obsah chrómu v těle není zatím spolehlivě stanoven. Předpokládá se, že činí méně než 1 mg. Vstřebává se jako železo, vylučován je močí. Vstřebávání chrómu zvyšuje přítomnost aminokyselin, kyseliny askorbové, vysoká hladina cukru, oxalátů a aspirinu v dietě, naopak fytáty a antacida (hydrogenuhličitan sodný, hydroxid hořečnatý) resorpci snižují. Do těla se dostává hlavně přes trávicí trakt.

Chróm je z krve poměrně vychytáván kostmi, současně se kumuluje ve slezině, játrech a ledvinách. Dlouhodoběji zadržován je v kostech a varlatech. Vylučování chrómu se děje zvláště močovým systémem, může být zvýšeno 10 až 300krát ve stresových situacích nebo při zvýšeném obsahu sacharidů v dietě.

Chróm hraje významnou roli v metabolizmu sacharidů (glukózy) a lipidů. Umožňuje správnou funkci inzulínu a udržení normální glykémie. Chróm zesiluje účinek inzulínu při vstřebávání a využití glukózy. U pacientů trpících cukrovkou výrazně zlepšuje hladinu krevního cukru a cholesterolu.

Nedostatek chrómu má podobné následky jako nedostatek inzulínu. Důsledkem jeho deficitu je celková únava, vyšší krevní tlak, vyšší hladina cholesterolu a cukru v krvi. Dochází k nervovým poruchám a může se projevit i snížení plodnosti u mužů.

Stav nedostatku lze snadno přivodit u lidí vystavených zvýšenému psychickému zatížení. Jedná se zejména o pracovníky v administrativě nebo manažerské činnosti, na nichž leží zvýšená odpovědnost a nesmí při své práci udělat chybu. Tyto činnosti totiž vyžadují zvýšený energetický příjem do mozku, a protože hlavní energetickou sloučeninou pro mozek je glukóza, je efekt chrómu zcela opodstatněný. Stejně tak mají zvýšené nároky i lidé, kteří rádi mlsají sladké cukroví a zákusky, nebo pijí větší množství slazené kávy, čaje, případně jiných slazených nápojů.iStock_000014255183XSmall.jpg

Odkud čerpáme chróm?

Přirozenými zdroji chrómu jsou kvasnice obohacené chrómem, celé pšeničné zrno, v ostatních obilninách je poloviční množství než v pšenici. Díle pak zelenina, ovoce, mléko a mořské produkty.