Fluor (F)

Fluor má zásadní význam při růstu zubů, dále pro zubní sklovinu, kde zadržuje růst a metabolismus bakterií (kariostatické působení). Doporučená denní dávka se pohybuje kolem 2 mg u dětí a u dospělých je 3,5 mg. Dávky nad 20 mg jsou toxické. Část doporučeného množství dodává potrava, část pitná voda.  V organismu se nachází asi 136 mmol (2,6 g). Fluor se nachází hlavně v kostech a dále v zubech.

Nedostatek fluoru se proto projevuje především sníženou kvalitou kostí a nedostatečnou pevností zubní skloviny a zvýšenou kazivostí zubů. Nadměrný přísun fluoru je nebezpečný, protože působí degeneraci kostí a zubů, která se projevuje měknutím kostí, křečemi v nohou a zvýšenou nervozitou. Nadbytečné množství fluoru způsobuje fluorózu (bílé křídové skvrny na zubech a nehtech, vyskytují se při předávkování fluorem v dětském věku a dospívání).iStock_000010981259XSmall.jpg

Odkud čerpáme fluor?

Fluor se nejčastěji dodává v podobě fluoridů. S nimi je však třeba opatrně nakládat, aby nedošlo k předávkování. Obvykle se fluoridy přidávají do zubních past, což má řadu odpůrců, neboť tělo přijímá obvykle dostatek fluoru z běžné potravy a pitné vody.