Jód (I)

V přírodě se vyskytuje především ve formě nejrůznějších sloučenin v mořské vodě. Obsah jódu v těle dospělého člověka činí asi 50 mg a závisí na úrovni jeho příjmu. 80 % jódu je uloženo ve štítné žláze, účastní se tvorby hormonů štítné žlázy – trijodtyroninu a tyroxinu. Zbytek je uložen v krvi, mozku, kůži a dalších tkáních. Jód je vstřebáván ve střevech, jeho stravitelnost snižuje vápník a nadbytek tuků v dietě. Z krve je aktivně vychytáván a deponován štítnou žlázou. Při nižším příjmu jódu se zvyšuje jeho vstřebávání. Doporučená denní dávka je 150 mg.

Jód ve štítné žláze slouží ke správnému fungování hormonů. Hormony štítné žlázy jsou nezbytné pro činnost nervové a reprodukční soustavy a také dalších tkání. Ovlivňují růst a vývoj. Jód je vylučován ledvinami. V období laktace je významné množství jódu vylučováno rovněž. Hladina jódu v moči je pak základním ukazatelem úrovně jeho příjmu a je využívána k zjištění případného deficitu.

Zajímavost: Nedostatek jódu se objevuje především ve vnitrozemských oblastech, mezi které patří celá střední Evropa. Projevuje se hypofunkcí štítné žlázy, sníženou syntézou, sekrecí hormonů a zvětšením štítné žlázy - endemickou strumou.

Nedostatečný příjem jódu v graviditě může vést k potratům (abortům), k mentálnímu poškození plodu. U dospělých lidí dochází k poruchám reprodukce, snížení výkonnosti a mentálním poruchám, způsobuje pomalý puls a nižší tlak.

Nadměrná produkce hormonů štítné žlázy způsobuje onemocnění hyperthyreozu. Objevují se stavy únavy, nervozita, úbytek na váze, zvýšená teplota s nadměrným pocením a zrychlení srdeční činnosti.

S nadměrným příjmem jódu se u člověka běžně nesetkáváme. Případný dlouhodobý přebytek jódu v potravě se projevuje slzením, rýmou, kašlem, horečkou a dermatitidou.

Odkud čerpáme jód?iStock_000013167105XSmall.jpg

Přirozenými zdroji jódu jsou ryby, mořské řasy, minerální voda. Příjem jódu je u nás velmi nízký, zvláště v některých oblastech s vyšší nadmořskou výškou, kde se v půdě téměř nevyskytuje. Jeho nedostatek lze řešit doplňky stravy nebo pití minerálních vod s jódem. Nevýhodou jodizace stolních vod a soli je nestabilita tohoto přídavku, a proto je nutné dodržet expirační dobu uvedenou na etiketě.