Astma

Astma je onemocněním, které vede k závažnému porušení funkce průdušek. To má za následek poruchu dýchání projevující se nejčastěji obtížným výdechem. Nemocný tak velmi spatně dýchá a lapá po dechu, což je často doprovázeno dlouhým pískotem. V České republice je touto chorobou postiženo několik set tisíc lidí a počet nemocných stále stoupá.

Jedná se o závažné onemocnění, které vyžaduje lékařskou péči. Přesto si pacienti mohou do značné míry pomoci sami, a to dodržováním správné životosprávy a dalších životních návyků, díky kterým mohou omezit frekvenci a závažnost nepříjemných astmatických záchvatů.

Na co by se měli astmatici zaměřit?

  1. Správná životospráva.
  • Jídelníček astmatika by měl obsahovat dostatečné množství ovoce, zeleniny (česnek, cibule – obsahují látky, které blokují enzymy podporující uvolňování látek způsobující záněty), ovesné produkty, hnědou rýži, celozrnné pečivo.
  • Vyhněte se potravinám působících plynotvorně (fazole, zelí, květák), dále pak zmrzlině, chlazeným nápojům a alkoholu.
  • Jezte pravidelně a nepřejídejte se.
  • Jedenkrát měsíčně dopřejte tělu půst – po dobu 3 dnů pijte pouze ovocné šťávy. Vašemu tělu tak umožníte zbavit se toxických látek.
  1. Nekuřte a nechoďte do zakouřených nebo jinak znečištěných prostor.
  2. Dýchejte nosem.
  3. Vyhýbejte se stresovým situacím a naučte se relaxovat.
  4. Nebojte se sportu.
  • Vyberte si takový sport, který vám dělá dobře a nezpůsobuje vám záchvaty. Vhodné jsou spíše klidnější druhy cvičení jako např. jóga nebo plavání.
  1. Vyberte si vhodné doplňky stravy, které obsahují prospěšné látky pro tělo astmatiků. Mezi ně patří např. beta-karoten, vitaminy B komplexu, vitamin C, vitamin E, koenzym Q, vápník, hořčík, pupalkový olej. Dále jsou vhodné bylinky – echinacea, kořen lékořice, přeslička nebo vodilka.

Vhodnou dietu konzultujte se svým lékařem, který by vám měl pomoci rovněž s výběrem vhodných doplňků stravy.

Loading...

Nemoci