Infekční zánět uzlin

Infekční zánět uzlin, známý také pod názvem mononukleóza, je virové onemocnění hrtanu a mízních uzlin. Nemoc způsobuje z 90 % všudypřítomný EB virus (virus Epstein - Barrové), patřící do skupiny herpetických virů, podobně jako opar, pásový opar nebo neštovice. Postihuje nejčastěji mládež, proto se jí také říká polibková nemoc. Nemoc je často špatně rozeznatelná, jelikož její průběh se podobá jiným bakteriálním či virovým onemocněním. Inkubační doba od nakažení virem až po první příznaky je 4 - 6 týdnů.

Jak se můžeme nemocí nakazit?

1.    Nejčastěji se nemoc přenáší líbáním. EB virus se vyskytuje ve slinách.

2.    Nakazit se ale můžeme i skrz kontaminovaný předmět sdílený s již nakaženým člověkem – lahev, jídlo, cigareta

3.    K přenosu může dojít i na hojně zalidněných místech – divadla, kina, restaurace, MHD, školy.

V organismu člověka se vir může vyskytovat již od dětství. K jeho aktivaci může dojít při zvýšeném stresu, nervovém vyčerpání či oslabené imunitě. Herpetické viry zůstávají v těle člověka po celý jeho život, přetrvávají v klidovém stádiu, ale při oslabené imunitě či ve stresovém období se mohou opět projevit. I když je nemoc nakažlivá, procento nákazy je nízké. Nakazí se asi pět osob ze sta po kontaktu s nemocným mononukleózou.

Jaké jsou příznaky onemocnění?

1.    Nemoc doprovází vysoká únava.

2.    Zvětšení lymfatických uzlin v oblasti krku a týlu.

3.    Bolest hlavy nebo horečka.

4.    Bolest v krku.

5.    Slabost.

6.    Zvětšení jater.

7.    Vyrážka ve formě flíčků.

Nemoc může probíhat také bez příznaků a nemocný o ní nemusí vůbec vědět. Především u menších dětí probíhá často bez příznaků nebo má lehký průběh. Lékař při podezření provede krevní a jaterní testy, pomocí nich zjistí, zda se opravdu jedná o onemocnění mononukleózou.

Žádný specifický lék na infekční zánět uzlin zatím neexistuje. Pokud nastane druhotná bakteriální infekce (krk, uši), nasadí se antibiotika. Většinou se tlumí bolesti a horečka pomocí medikamentů. Nakažený by měl mít dostatečně dlouhý klid na lůžku (min. 2 týdny, může trvat ale i dva měsíce) a zákaz sportovních výkonů. Onemocnění doprovází také poměrně dlouhá jaterní dieta, která se odvíjí od jaterních výsledků. Jsou doporučené potravinové doplňky obsahující vitamin C, vitamin E, lactobacilus acidophilus, který je nápomocný při obnovení střevní mikroflóry, pokud byla nasazena antibiotika. Dobrá je také echinacea nebo česnek.

 

 

 

Loading...

Nemoci