Padání vlasů

Padání vlasů je přirozený proces, protože během života se vlasy obměňují. Vlasy ve větší míře běžně vypadávají novorozencům, mladým lidem v pubertě a starším jedincům.Pokud ale padají nadměrně, příčiny mohou být různé a je jich opravdu mnoho.

Mezi ty zásadní patří akutní onemocnění, dědičnost, špatný krevní oběh, může jít o následek operačního zákroku, často vlasy padají také v těhotenství a při kojení. Vypadávání způsobuje rovněž záření a léky užívané při chemoterapii, kožní choroby, náhlý úbytek hmotnosti (anorexie, bulimie), nedostatek železa, diabetes, poruchy štítné žlázy, dlouhodobý stres, špatná výživa či nedostatek některých vitaminů. Často může být příčinou také nesprávná péče o vlasy – jejich stahování a nadměrné česání, poškození chemickými barvami, trvalou a častým mytím nevhodnými šampony.

Jak se padání vlasů léčí?

1.    Kosmetické přípravky k potlačení vypadávání vlasů.

2.    Aplikace kortikosteroidů nebo minoxidilu.

3.    Pokud je padání vlasů způsobené nadměrným množstvím mužských hormonů v ženském těle, podává se na vyrovnání hormonů antikoncepce

4.    Transplantace vlasů

5.    Imunomodulace a PUVA terapie (ultrafialové záření a psoraleny).

V léčbě se také doporučuje příjem doplňků stravy, které mohou vypadávání výrazně omezit. Vhodný je B komplex nebo řasa chlorella. Lze také upravit životosprávu – omezit bílé pečivo, výrobky z bílého cukru, instantní výrobky, alkohol a cigarety a zařadit stravu bohatou na zeleninu, ovoce, luštěniny, celozrnné pečivo a obiloviny, bílé maso, semínka a oříšky.

 

 

Loading...

Nemoci