Aneurysma

Aneurysma představuje rozšíření dutého orgánu. Nejčastěji se projevuje u tepen nebo na stěně srdeční komory. Může být způsobeno vrozenou vadou, jinou nemocí (například zhoubným nádorem) nebo úrazem. Další příčinou může být ateroskleróza (stěna břišní aorty je poškozena ukládáním tuku), za jejímž vznikem může stát mimo jiné například kouření, vysoký krevní tlak nebo vysoká hladina tuků v krvi.

Aneurysma srdce může být také následkem srdečního infarktu – zahojená zjizvená srdeční svalovina se vyklene. Hrozí pak vznik krevní sraženiny a embolie.  

V případě aneurysmatu tepny je velmi rizikové prasknutí, jinak pacienta příliš neohrožuje (pouze tlakem na ostatní orgány). Pokud však k prasknutí dojde a nenastane rychlá léčba, může hrozit smrt v důsledku přílišné ztráty krve.

Toto onemocnění se neprojevuje nijak jasně či výjimečně, v případě prasknutí se většinou jedná o náhlou prudkou bolest (hlavy, břicha…).

Jako prevence je dobré vyvarovat se vysokého krevního tlaku a vysoké hladiny tuků v krvi a samozřejmě udržovat zdravý životní styl.

Léčba probíhá chirurgickým zákrokem.

Loading...

Nemoci