Hypertenze

Hypertenze je onemocnění, které se řadí mezi civilizační choroby a je spojeno s vysokým krevním tlakem, jehož hodnoty stoupnou nad 140/90 mm Hg (závislost na pohlaví a věku). Takto vysoký krevní tlak je nebezpečný a je potřeba ho léčit, jinak hrozí riziko onemocnění srdce a cév, srdeční infarkt či mozková mrtvice.

Vysoký krevní tlak znamená, že dochází k velkému tlaku krve na stěny artérií (velkých cév). Správná pružnost a průchodnost cév je velmi důležitá, jinak krev nemůže správným způsobem protékat a zvyšuje tlak na stěny cév.

U většiny nemocných není pravá příčina vysokého krevního tlaku známá. Příčin může být několik, ale v podstatě rozlišujeme esenciální a sekundární hypertenzi.

1.    Esenciální hypertenze – je způsobena obvykle nadváhou, nadměrným užíváním soli, alkoholismem, chronickým stresem či užíváním antikoncepce.

2.    Sekundární hypertenze – může ji způsobit dědičné zúžení aorty, nemoci ledvin, onemocnění žláz nebo těhotenství.

Prevence vzniku vysokého tlaku krve je možná. Měli bychom si vytvořit správné životní a stravovací návyky, vyvarovat se především kouření a nadměrnému pití alkoholu. Důležitý je pro člověka také odpočinek a minimalizování stresu.

O vysokém krevním tlaku nemusí jedinec vůbec vědět, proto je dobré chodit na pravidelné prohlídky k lékaři a tlak si nechávat změřit. Hypertenze se však projevuje nejčastěji následujícími příznaky:

1.    Bolest hlavy.

2.    Rychlý srdeční tep.

3.    Bolest na hrudníku.

4.    Únava nebo naopak poruchy spánku.

5.    Poruchy vidění, šumění v uších.

6.    Krvácení z nosu.

7.    Závratě.

Při léčbě je nutno snížit příjem soli, přestat kouřit, omezit alkohol, rostlinné a živočišné tuky nahradit olivovým olejem. Důležité je rovněž snažit se minimalizovat stres, následně lékař nasadí léky, které snižují krevní tlak. Někdy postačí pouze jeden lék, někdy je potřeba celá řada různých preparátů. Volba léku, kterým budete léčeni, závisí na řadě okolností. Mezi doporučené potravinové doplňky patří hořčík s vápníkem, česnek, koenzym Q10, pupalkový olej, lecitin, vitamin E a selen.

Loading...

Nemoci