Kandidóza

Kandidóza je infekční onemocnění způsobené kvasinkou Candida albicans, která je běžně přítomna v našem těle a je zcela neškodná. V případě, že je organismus vychýlen z vnitřní rovnováhy a kvasinka se přemnoží, vyvolá nepříjemnou infekci.

Rizikovou skupinou jsou lidé s oslabenou imunitou (ať už momentálně kvůli virovému onemocnění, nebo dlouhodobě kvůli alergii). Podporovat přemnožení kvasinek může také užívání antikoncepce nebo antibiotik, nezdravý životní styl či nadměrná konzumace cukru.

Onemocnění může probíhat v celém těle a v případě propuknutí se složitě léčí. Průvodními příznaky může být bolest hlavy, zánět, alergie nebo třeba deprese a únava. Na kůži kandidózu nejčastěji poznáme podle červených flíčků, které se vyskytují hlavně v kožních záhybech a nepříjemně svědí. Infekce se dokonce může projevit i na nehtech.

V případě napadení trávicího ústrojí se kvasinková infekce projevuje nadýmáním, zácpami nebo průjmy a nevolností. Z úst může vycházet nepříjemný zápach a v dutině ústní se mohou vyskytovat afty.

U žen se velmi často projevuje kvasinková infekce jako zánět močového měchýře, pochvy nebo dělohy. V takovém případě pacientka pociťuje nepříjemné pálení při močení, výtok a svědění.

Léčba spočívá především v úpravě životního stylu – je třeba vyloučit z jídelníčku cukr a bílou mouku. Podávají se také antimykotika.

Loading...

Nemoci