Šedý zákal

Onemocnění šedým zákalem postihuje oční čočku – část oka, která je uložena za duhovkou a tvoří ji převážně proteiny a voda. Při šedém zákalu (kterému se také říká katarakta) dochází k zakalování čočky. Příčinou bývá nejčastěji stárnutí oční čočky, onemocnění cukrovkou, úraz nebo to může být důsledek léčby, zejména po kortikosteroidech.

Jaké jsou příznaky šedého zákalu?

1.     Zamlžené, rozmazané vidění

2.     Světloplachost

3.     Časté změny brýlí nebo kontaktních čoček

4.     Špatné noční vidění

5.     Dvojité vidění jedním okem

Důvodem zakalení čočky je změna jejího chemického složení, hlavně proteinů. Mění se iontové složení, zvýšeně se zde ukládá pigment a je zadržováno více vody. Čočka tak mohutní, zvětšuje se a zvyšuje se její hmotnost. Šedý zákal způsobuje pokles zrakové ostrosti, zejména do dálky.

Toto onemocnění se vyvíjí pomalu, takže v prvních fázích o něm člověk nemá tušení. Postupně se snižuje ostrost a vidění bývá rozmazané. Pro odstranění šedého zákalu je nutná operace, jejímž cílem je odstranit čočku, ve které došlo k zakalení.

K faktorům zvyšujícím riziko vzniku šedého zákalu patří kouření, vysoký krevní tlak, obezita a nadměrný příjem alkoholu. Vznik šedého zákalu lze zpomalit tím, že budete chránit své oči před přímým slunečním světlem.

 

 

 

 

 

 

Loading...

Nemoci