Šelest na srdci

Šelest na srdci je zvuk způsobený prouděním krve zúženým nebo naopak rozšířeným místem k srdci. Další příčinou tohoto příznaku může být také nedomykavost srdeční chlopně. Může se jednat jak o bezvýznamný nález, tak o příznak jiného vážného onemocnění.

Šelest se objevuje například v případě zánětlivého onemocnění osrdečníku. Příčinou může být velmi vážná komplikace v podobě infekční endokarditidy, a v souvislosti s ní probíhající horečka, selhávání srdce nebo třeba únava a noční pocení.

Šelest na srdci se vyskytuje jak u mužů, tak u žen, a v jakémkoli věku. Není nic neobvyklého, že se objeví i u novorozence, obvykle však nenaznačuje nic vážného.

Léčba šelestu na srdci spočívá v léčení toho, co jej způsobuje. V některých případech stačí pozorování, v těch závažnějších je nutné přistoupit k chirurgickému zákroku.

Prevence samotného šelestu neexistuje, ale je možné zabránit některým onemocněním, která mohou šelest způsobovat. Je proto důležité dbát na zdravý životní styl a pravidelný pohyb nebo také sledovat rodinnou anamnézu.

Loading...

Nemoci