Zápal plic

Zápal plic (odborně také pneumonie) je onemocnění, na jehož vzniku se podílí bakterie pneumokok, viry či jiné plísně. Jedná se o zánět plicní tkáně. Může postihnout celý jeden lalok plic, zatímco zbytek plic může zůstat nepostižen. Zánět se může rozvinout například po chřipce a může postupovat z průdušek do drobných průdušinek a dále do plicních sklípků. Zánět obecně je obrannou reakcí organismu na přítomnost mikrobů. Když se zápal plic vyvine z jiné nemoci, můžeme hovořit o druhotné infekci.

Jaké jsou příznaky onemocnění?

1.     Kašel, nejdříve dráždivý a suchý, později s hlenem.

2.     Zvýšená teplota až horečka.

3.     Bolesti na hrudi.

4.     Dušnost.

Onemocnění je diagnostikováno na základě popsaných obtíží a dále pomocí vyšetření (především poslechem a poklepem na hrudníku) a po kontrole výsledků vyšetřením krve. Důležitý je také rentgenový snímek, který zánět plic prokáže.

Léčba je závislá na momentálním stavu pacienta, jeho věku a přítomnosti dalších onemocnění. Pokud je zánět plic komplikovaný, lékař může nařídit hospitalizaci. Jinak zdraví pacienti ve věku do cca 60 let mohou být léčeni doma. Lékařem jsou ve většině případů naordinována antibiotika, odkašlávání hlenu z dýchacích cest pomůže i fyzikální léčba či vdechování par v podobě aerosolů, které zkapalňují hlen a rozšiřují průdušky.

Onemocnění pomáhá také doplňková a přírodní léčba:

1.     Betacaroten.

2.     Vitamin C.

3.     Probiotika.

4.     Bylinná léčba - lobelka, mateřídouška, tymián.

5.     Zázvor.

6.     Echinacea.

Větší pravděpodobnost onemocnění je především u kuřáků a lidí s oslabenou imunitou. Ze stravy je nutné vyloučit mléčné výrobky, sladkosti, bílé pečivo a kávu.

Loading...

Nemoci