Aktinomykóza

Aktinomykóza je infekční onemocnění, které je způsobeno mikroorganismy, jež se běžně vyskytují v dutině ústní a na dalších sliznicích. Pokud se však přemnoží, začnou napadat okolní tkáně a výsledkem jsou zánětlivé abscesy. V důsledku toho pak vzniká hnisavé ložisko.

Ve výjimečných případech může docházet k přenosu nemoci do dalších částí těla krví.

Aktinomykóza může napadnout i ženské genitálie, v takovém případě může nějakou dobu trvat, než se projeví. Komplikace v této oblasti jsou podobné komplikacím, které může způsobit dlouhodobě zavedené nitroděložní tělísko.  

Existuje také plicní verze onemocnění. Příznaky odpovídají tuberkulóze a může se projevit i na hrudní stěně, kde mohou objevit píštěle.

Břišní forma nemoci může vzniknout v případě, že mikroorganismy z tlustého střeva se dostanou do dutiny břišní (například po operaci).

Velmi riziková varianta je, dojde-li k napadení centrální nervové soustavy. Pokud se pacienti neléčí, může aktinomykóza až u čtvrtiny z nich končit smrtí.

Léčba aktinomykózy spočívá v dlouhodobém podávání antibiotik a často je nutný také chirurgický zákrok, při němž jsou odstraněna hnisavá ložiska.

Loading...

Nemoci