Roupy

Tuto parazitární infekci vyvolává červ jménem Enterobius vermicularis, který žije v tenkém či tlustém střevě člověka. Onemocnění postihuje jen člověka, nejčastěji poté děti předškolního a školního věku.

Parazit je bílé barvy, vřetenovitého tvaru a dosahuje velikosti u samce 2-5 mm, u samičky 8-13 mm. Přichycují se na výstelku střeva a oplodněné samice naplněné vajíčky cestují konečníkem ven k řitnímu otvoru, kde na kůži kolem uloží svá vajíčka.

K nákaze dochází požitím vajíček, nejčastěji pokud se do úst dostanou prsty, které přišly do styku s řitním otvorem, kde se vajíčka nalepila. Tak dochází k tzv. autoinfekci. Nakazit se člověk může však i nepřímo, když se vajíčka dostanou na nějaký předmět.

Mezi rizikové faktory patří:

-Dětský věk

-Nákaza v dětském kolektivu

-Špatné hygienické návyky

-Oslabená imunita

Základní prevencí je zejména: 

-Mytí rukou po použití toalety a před každým jídlem

-Ranní sprcha

-Nekousání s nehtů

-Častá výměna ručníků, spodního i lůžkového prádla, pyžama, apod.

-Roztáhnout závěsy po ránu (citlivost vajíček na denní světlo)

-Omezení škrábání konečníku

-Omezení konzumace sladkostí

Nejčastějším projevem nákazy je především úporné nepříjemné svědění v oblasti řitního otvoru, které je vyvoláno ukládáním vajíček, což se děje nejčastěji v noci. Svědění v noci pak vede k nespavosti, neklidu a neurotickým poruchám, děti jsou tedy pak přes den nevyspalé a nervózní. Bývá přítomná i zvýšená teplota, nevolnost, nechutenství, nadýmání nebo bolest břicha.

K léčbě se používá několik spolehlivých přípravků, např. Pyrvinidum nebo preparáty mebendazolu či albendazolu. Kromě hygienických zásad je známo i několik lidových rad, např. konzumace česneku, mrkve, kysaného zelí či poupat pelyňku. Zkusit můžete i masti s oxidem zinku či různé čaje, které v boji proti parazitovi taktéž pomáhají.

Pokud se roupy neléčí, může se infekce dále rozvinout a dojít např. k průjmům, nočnímu pomočování, svědění genitálu, vaginálnímu výtoku či k zánětu močového měchýře. 

Loading...

Nemoci