Impetigo

Jedná se o nezávažné infekční onemocnění, které se projevuje zejména u kojenců, dětí předškolního a mladšího školního věku. Někdy se objevuje i u dospělých a matek dětí, jelikož je velmi nakažlivé. Svůj původ má v bakteriích stafylokokus a streptokokus, které se dostávají do těla při poškození kůže, jako je například pokousání zvířetem či hmyzem, poškrábání nebo pořezání se. Bakterie způsobí zánět, který se projevuje standardně zarudnutím, bolestí, svěděním, ztepláním, otokem. V některých případech může impetigo vzniknout i na zdravé, neporušené kůži.

Onemocnění je nakažlivé a přenáší se tekutinou z puchýřů. Většinou se vyléčí během několika týdnů. Aby se postižený vyhnul komplikacím, je vhodné navštívit lékaře, který podle potřeby nasadí léčbu. Základní prevencí je důkladná hygiena, a to zejména v kolektivech mateřských škol. Ta je spojena i s nepůjčováním si ručníků či oblečení. Vhodné je mít po ruce antibakteriální mýdlo. V případě, že je dítě či dospělý infikován, je potřeba po každé koupeli užívat nový ručník a po kontaktu s ložiskem nemoci si omýt ruce, aby nedošlo k dalšímu rozšíření.

Impetigo je možné diagnostikovat pohledem podle charakteru lézí, případně je možné odebrat bakterie z napadeného místa, kultivovat je a z kolonií dále specifikovat, o jaké onemocnění se jedná. Na základě výsledků může lékař doporučit příslušná antibiotika. Léčba si klade za cíl hlavně zastavit šíření impetiga a zmírnit jeho příznaky, čímž se následně urychlí hojení kůže. Důležitý je důraz na hygienu, zejména pokud lékař doporučí čistit rány antibakteriálním mýdlem. Případně může být předepsáno užívání místních antibiotik, resp. antibiotické masti.

Loading...

Nemoci