Chřipka

Chřipka je nakažlivé virové onemocnění, které se z člověka na člověka šíří tzv. kapénkami. Jedná se o infekční částečky hlenu a slin obsahující velké množství virových částic. K jejich uvolnění dochází při kašlání, kýchání, ale i běžném mluvení, proto se onemocnění snadno šíří světem a dochází k sezónním epidemiím. Jediným cílem virů je množit se, a aby toho byly schopny, využívají k jejich kopírování cizí buňky. Napadají je, množí se a následně se šíří do celého organismu. Imunitní systém reaguje svými obrannými mechanismy a snaží se je zlikvidovat.

Chřipka je nebezpečnější onemocnění než klasické nachlazení, příznaky se objevují do 1 až 4 dní po nakažení a léčení trvá 1 až 2 týdny. Mezi hlavní příznaky patří bolest hlavy, horečka, únava, bolest svalů a kloubů, škrábání v krku, suchý kašel, bolest celého těla, žaludeční nevolnost, zimnice, průjem. Mohou se vyvinout i životu ohrožující komplikace, např. zápal plic. Chřipka může být pro oslabené jedince nebo staré osoby smrtelná.

Jak se nejlépe chránit před onemocněním chřipkou?

 1. Jednoznačný účinný recept není, ale jsou možnosti jak se nákaze vyvarovat nebo zmírnit její průběh.
 2. Proti chřipce se můžete nechat očkovat, provádí se většinou před vypuknutím sezónní epidemie, v jarních a podzimních měsících. Vakcíny jsou účinné po dobu 6 – 12 měsíců, avšak ani toto opatření nemusí být vždy zaručené. Očkování je zaměřeno vždy jen na několik druhů virů, které jsou nejrozšířenější, proto pokud dojde k neočekávané mutaci, účinnost očkování se snižuje. I přesto se považuje za jedno z nejúčinnějších způsobů ochrany.
 3. V období zvýšeného výskytu chřipkového onemocnění se vyhněte místům s velkou koncentrací lidí, omezte navštěvování supermarketů, kin, divadel, a pokud to půjde, vyhněte se i hromadné dopravě. 
 4. Imunitní systém můžete podpořit i pravidelným otužováním organismu, navštěvujte sauny, zvyšujte svoji fyzickou kondici sportem, dodržujte hygienu a zdravou životosprávu, jezte hodně ovoce a zeleninu.
 5. Hodně pijte a zvyšte příjem vitaminu. Účinný je zejména vitamin C, antioxidanty, jód a zinek.
 6. Užívejte doplňky stravy na bázi betaglukanů. Jsou to čistě přírodní látky podporující imunitu, obnovující obranný systém těla. Zdrojem betaglukanů jsou houby (např. přípravky z hlívy ústřičné), ječmen, oves a kvasinky.

Pokud jste se chřipkou nakazili, navštivte svého lékaře, příznaky chřipky nepřecházejte.

Léčba

 1. Antivirotika.
 2. Antibiotika u lidí s oslabenou imunitou, kde hrozí bakteriální infekce.
 3. Léky na snižování horečky, možná je také léčba mokrými zábaly.
 4. Bylinné preparáty, čaj z lípy, bezu, máty, černý čaj s medem a citronem.
 5. Flavonoidy, známé pro své antioxidační vlastnosti – brusinky, borůvky, ostružiny, maliny, šípky, černý rybíz, granátové jablko či grapefruity.
Loading...

Nemoci