Cysty na vaječníkách

Cysty jsou dutiny, které mají různou velikost, jsou naplněné tekutinou a umístěné pod povrchovou blánou vaječníku. Jejich zvětšení je vyvoláno hromaděním obsahu, jenž nemůže z určitého důvodu z této dutiny odcházet. Struktura vaječníku je tvořena velkým množstvím tzv. primordiálních folikulů, které pravidelně dozrávají v ovulačním menstruačním cyklu a uvolňují tak zralé vajíčko. Při abnormálním průběhu ovulace může dojít k zadržení vajíčka uvnitř folikulu a k hromadění tekutiny uvnitř jeho dutiny. Výsledkem jsou cysty na vaječníkách. Může se stát, že ženy o onemocnění často nevědí, v některých případech může problém zmizet bez léčby. Ve většině případů je onemocnění nezhoubné.

Co bychom měli o cystách vědět?

  1. Malé cysty jsou většinou bez větších příznaků.
  2. Větší cysty doprovází pocit tlaku a bolesti v podbříšku, bolest při pohlavním styku, tlak na močový měchýř, nervozita, akné, zeslabené nebo zesílené menstruační krvácení, v některých případech vynechání menstruace.
  3. Individuálně může dojít i k prasknutí cysty. Příznakem je náhlá silná bolest v podbřišku, nevolnost, zvracení a horečka. Při této situaci je nutné vyhledat lékaře. Může dojít k nebezpečnému zánětu pobřišnice, vzácně může dojít i k rakovině vaječníku.
  4. Onemocnění je považováno za jedno z nejčastějších hormonálních poruch, je jím postiženo cca 5 % zralých žen.

Léčba

  1. Tělesný klid na lůžku.
  2. Užívání hormonální antikoncepce či antibiotik.
  3. Snížený příjem kalorických jídel.
  4. Někdy je nutné provést menší řez do dutiny břišní a odstranit cysty tzv. laparoskopicky.
  5. Při podezření na nádor rakovinového původu se provádí větší řez do dutiny břišní zvaný laparotomie. Pokud jde o nádor, dochází k odstranění vaječníků, případně vejcovodů a bohužel někdy i celé dělohy.

Při onemocnění se doporučuje přírodní a doplňková léčba, zejména ta, která podporuje funkci jater. Z bylinek se doporučuje ostropestřec mariánský a smetanka lékařská. Je vhodné zařadit Omega 3 mastné kyseliny a bylinné sirupy.

 

 

Loading...

Nemoci