Pro zdravé žití > Nemoci a zajímavé články > Nemoci > Cévní mozková příhoda

Cévní mozková příhoda

Cévní mozková příhoda neboli mozková mrtvice, je akutní onemocnění, na které umírá ročně mnoho lidí. Při onemocnění dochází k nervovému poškození, jež je způsobené přerušením krevního zásobení některé části mozku. Znamená to tedy, že může dojít k prasknutí nebo k ucpání některé mozkové cévy a pokud není vyhledána rychlá lékařská pomoc, může nastat smrt. Přerušení dodávky okysličené krve do mozku je z 80 % na základě ucpání cévy.

Jaké jsou příznaky a projevy cévní mozkové příhody?

1.     Motorické a smyslové poruchy.

2.     Zmatenost.

3.     Povislý jeden koutek úst.

4.     Často vypláznutý jazyk.

5.     Porucha řeči.

6.     Nehybnost.

7.     Ztráta vědomí.

Riziko vzniku onemocnění se zvyšuje s věkem. Důležitá je ale také dědičnost, vrozené vady a ostatní nemoci, poté samozřejmě není vyloučeno, že mozkovou mrtvici mohou dostat lidé i v nižším věku. U mužů je riziko vzniku onemocnění vyšší. Hlavním rizikovým faktorem je vysoký krevní tlak, cukrovka a zvýšená hladina tuků v těle.

Každý pacient s diagnostikovanou cévní mozkovou příhodou musí být hospitalizován. Jsou podávány léky na podpoření krevního oběhu mozkovou tkání a snížení otoku mozku. Po prodělaném onemocnění následuje rehabilitace. Vyléčení z onemocnění trvá dlouhé týdny až měsíce.

Prevencí je dodržování zdravého životního stylu, úprava jídelníčku (omezení tuku a soli), zařazení sportovních aktivit a zákaz kouření, které přispívá k zužování cév.

Z doplňků stravy je vhodné užívat hořčík, antioxidanty, omega 3 nenasycené mastné kyseliny a ginkgo bilobu, jejíž účinné látky příznivě ovlivňují mozkovou činnost. 

Loading...

Nemoci