Furunkl

Furunkl patří do skupiny onemocnění, jimž se říká pyodermie. Jedná se o hnisavá onemocnění kůže či žlázek, které se v kůži nacházejí. Jsou způsobena infekcí mikroby, nejčastěji stafylokoky či streptokoky.

Furunkl se vytvoří, pokud dojde k porušení přirozené bariéry organismu – kůže. Rizikovým faktorem je především snížená kvalita kůže, nedostatečná hygiena či onemocnění, která snižují přirozenou obranyschopnost lidského těla (např. cukrovka, podvýživa atd.).

Předejít jim tedy lze především dodržováním základní hygieny – pravidelné mytí, nošení čistého oblečení. Při kožních poraněních je důležité rány vždy dostatečně dezinfikovat a také je dobré dbát na celkovou pohodu organismu a přijímat dostatek vitaminů a minerálů.

Furunkl nejčastěji vzniká proniknutím mikrobu do vlasového či chlupového míšku nebo mazové žlázky. Zde svou přítomností způsobí zánět a na kůži se v okolí chloupků či vlasu vytvoří malý červený uzlík. Místo bývá zpravidla bolestivé a na dotek teplé. Postupně se šířením zánětu v centru tohoto původně tuhého uzlíku začne tvořit hnis. Na kůži to můžeme pozorovat jako zbělení, popř. zežloutnutí obsahu.

Furunkly se mohou tvořit kdekoliv na kůži, ale často je najdeme na hýždích, na stehnech, v podpaží či na šíji.

K mnohočetnému výskytu furunklů po těle – tzv. furunkulóze – může dojít, pokud je imunitní systém jedince oslabený, a bakterie tak mají snadnější průnik do těla.

Furunkl můžete léčit sami tak, že napomůžete uvolnění hnisu z vřídku. Ale nemačkejte ho ani nijak nepropichujte! Nechte jej prasknout nebo odeznít samovolně. Tomu velmi napomáhá přikládání teplého obkladu, který urychlí tvorbu hnisavé čepičky. Jakmile furunkl praskne, přiložte čistou gázu, místo pravidelně omývejte, dezinfikujte a kryjte novou čistou gázou, dokud se kůže nezhojí. Dbejte hlavně na to, aby hnisavý obsah nepřišel do kontaktu s prádlem. V případě intenzivní bolesti můžete užít i analgetika, která vám od ní pomohou.

Jestliže se po týdenní léčbě svépomocí furunkl neztrácí, je bolestivější nebo se zvětšuje, je třeba vyhledat lékařskou pomoc – dermatologa či chirurga. Po dezinfekci a lokální anestezii vám lékař vřídek za sterilních podmínek nařízne a vypustí tak hnis ven. Následuje důkladná dezinfekce a několik následujících dní budete chodit na převazy rány. Opět je třeba dbát na důslednou hygienu rány, dokud se zcela nezhojí.

 

 

Loading...

Nemoci