Bronchitida

 

Bronchitida, neboli zánět průdušek, je nemoc postihující dolní dýchací cesty (průdušky), které přímo vedou do obou plic. Projevuje se buď v akutní, nebo chronické formě. Obě onemocnění mají jiné příčiny. Hlavním projevem je dráždivý kašel, u kterého je vykašláván hlen. Jedná se o poměrně časté onemocnění, které ve své akutní podobě není zpravidla příliš závažné, avšak chronický zánět průdušek může způsobovat značné zdravotní obtíže. Mezi nejčastější příčiny vzniku bronchitidy patří dlouhodobé dráždění dýchacích cest (prach, tabákový kouř, znečištěný vzduch), akutní nebo chronická virová nákaza dýchacích cest, přepracování, únava a psychosomatické příčiny. 

 

Příznaky bronchitidy se projevují nečastěji vytrvalým kašlem, který je nejintenzivnější zejména po ránu, vykašláváním hustého hlenu, dýchacími potížemi, bolestmi ve svalech a zádech, zvýšenou teplotou a dušností.

 

Přírodní a doplňková léčba bronchitidy

  1. Přestaňte okamžitě kouřit a vyhýbejte se zakouřeným prostorům a místům se zvýšenou prašností.
  2. Používejte zvlhčovač vzduchu nebo vložte na topení mokré ručníky, které vám vzduch v místnosti zvlhčí.
  3. Při již propuknutém onemocnění konzumujte spíše lehčí vegetariánskou stravu. Do jídelníčku zařaďte zeleninu s protizánětlivými účinky (česnek, cibule).
  4. Dodržujte pitný režim, pijte čistou vlažnou vodu a bylinné čaje (zázvor, oman pravý, echinacea).
  5. Ve stravě se vyhněte hlenotvorným potravinám jako jsou: mléčné výrobky, cukr, sladké ovoce a bílá mouka. Dále by se neměly konzumovat potraviny způsobující plynatost (fazole, zelí, květák, kapusta).
  6. Léčbu je vhodné podpořit také užíváním doplňků stravy, které ve zvýšené míře obsahují tělu prospěšné látky, například beta-karoten, vitamin C, vitamin E a další.

 

Chronická bronchitida může způsobit postupné poškození průdušek a plic, které mohou vést až k závažnému poškození zdraví.  Proto toto onemocnění nepodceňujte a vyhledejte vždy pomoc vašeho lékaře.

 

Loading...

Nemoci