Pro zdravé žití > Nemoci a zajímavé články > Nemoci > Syndrom Alenky v říši divů (Alice in Wonderland Syndrom, AIWS)

Syndrom Alenky v říši divů (Alice in Wonderland Syndrom, AIWS)

Syndrom Alenky v říši divů (Alice in Wonderland Syndrom, AIWS) je vzácný stav, který narušuje schopnost mozku zpracovávat senzorické vjemy. Tento syndrom ovlivňuje, jak vnímáte velikost věcí kolem sebe, pocit nebo vzhled vlastního těla, nebo obojí. Syndrom Alenky v říši divů může také postiženému zkreslovat vnímání reality. Příčiny tohoto syndromu jsou různé, mnohé z nich jsou dočasné nebo léčitelné.

Mezi projevy syndromu Alenky v říši divů patří:

-       poruchy vnímání sebe sama – například nesprávné vnímání velikosti a pocitu vlastního těla, změny ve vnímání reality, pokřivené vnímání času;

-       poruchy zpracování vizuálních vjemů – ovlivňuje, jak mozek zpracovává to, co vidíme kolem sebe, včetně změn ve velikosti, vzdálenosti nebo vzhledu objektů;

-       kombinované symptomy – kombinace výše uvedených symptomů.

Příčiny syndromu Alenky v říši divů nejsou přesně známy, ale existuje mnoho stavů a okolností, které jej mohou způsobit. Možné příčiny zahrnují migrény, infekce, záchvaty, určité typy mrtvic, duševní zdravotní stav, užívání léků, rekreačních drog a inhalantů, nádory mozku a degenerativní mozkové nemoci.

Léčba tohoto onemocnění se zaměřuje na léčbu toho, co syndrom Alenky v říši divů způsobuje. Vzhledem k tomu, že AIWS je často dočasný a mnoho stavů, které jej způsobují, je také krátkodobých, samotné jeho projevy obvykle netrvají dlouho. Kvůli různorodosti symptomů a příčin je důležité, aby lékaři používali svůj profesionální úsudek při diagnostice a rozhodování o nejlepší léčbě.

Loading...

Nemoci