Barotrauma

Barotrauma je poškození tkání, které se projevuje fyzicky, a to v důsledku rozdílu tlaku mezi tělesnými dutinami a okolním prostředím. Ze své podstaty tak nejčastěji postihuje potápěče.

Nejběžněji se nemoc vyskytuje jako onemocnění dutin s běžným projevem, jímž je silnější rýma. Většinou samovolně odezní.

Další zasaženou oblastí mohou být uši. Tento stav se může objevit nejen při potápění, ale je poměrně běžný i v letadle. Dá se mu velmi snadno vyhnout – stačí si zacpat nos a profouknout uší. Pokud se však tento manévr provede nevhodně, může naopak barotrauma způsobit. Příznakem může být závrať nebo problémy se sluchem.

Nejnebezpečnější formou barotraumatu je stav, který postihuje plíce. Může k němu dojít v případě, že se potápěč vynoří rychle a se zadrženým dechem. V důsledku toho dochází k prasknutí plic, což znamená přímé ohrožení na životě. Projevuje se problémy s dýcháním, bolestí na hrudi nebo například kašlem (postižený může dokonce vykašlávat zpěněnou krev).

V případě barotraumatu plic a ucha je k úspěšné léčbě třeba vyhledat lékařskou pomoc – v případě zasažení plic okamžitou, jelikož léčba spočívá v operačním zákroku.

Loading...

Nemoci