Pátá nemoc

Pátá nemoc je onemocnění postihující převážně děti školního věku. Nejedná se o příliš vážné onemocnění a jeho průběh může zůstat dokonce i úplně bezpříznakový.

Projevuje se typickou vyrážkou, a to na rukou, nohou a tvářích. Kromě toho může mít nemocný také zvýšenou teplotu. K přenosu páté nemoci dochází kapénkami.

Inkubační doba je v rozmezí čtyř až čtrnácti dnů a ve fázi výskytu vyrážky nemoc již není nakažlivá. Nemocného nic nesvědí a během jednoho až tří týdnů dochází k vymizení případných příznaků.

Pátou nemoc může člověk prodělat pouze jednou v životě, po vyléčení mu zůstává celoživotní imunita.

Léčba jako taková není nutná, jelikož se jedná o onemocnění spíš banální, většinou ani není nutná návštěva lékaře. V případě vysokých teplot či horeček je třeba dbát na dostatečný příjem tekutin a vysoké teploty srážet běžně dostupnými léky.

Pokud má nemoc těžší průběh například v důsledku oslabené imunity nebo jiného onemocnění, může být nemocný hospitalizován za účelem podávání infuze.

Za rizikovější skupinu jsou považováni dospělí a těhotné ženy – jelikož se pátá nemoc může přenést přes placentu na plod, může způsobit poškození krvetvorby plodu nebo až jeho odumření. 

Loading...

Nemoci