Afty

Afty představují malé bolestivé vřídky objevující se v ústní dutině, nejčastěji na vnitřní straně tváře. Jedná se o běžně se vyskytující, avšak svou bolestivostí mnohdy život komplikující vřídek žluté či bílé barvy. Může znepříjemňovat polykání, kousání i mluvení.

Častěji postihují mladší lidi a více ženy než muže.

Jejich velikost může být různá a mohou se vyskytovat jak jednotlivě, tak ve shluku. Obvykle zmizí do tří týdnů. Po velkých aftách může v ústech zůstat jizva.

Není přesně jisté, co afty způsobuje, jako nejčastěji uváděným viníkem je však oslabená imunita. Dalším rizikovým faktorem mohou být hormonální výkyvy, nedostatek vitaminu B nebo například stres. Jednou z příčin výskytu aft mohou být také rovnátka nebo protézy.

Pokud jsou v ústech více než čtyři afty najednou nebo pokud znemožňují pití či je doprovází horečka, měl by pacient vyhledat odbornou pomoc lékaře.

Ke zmírnění bolesti je možné použít mastičky s lokálním anestetikem, případně absolvovat laserové ošetření aft.

Jako prevenci je dobré zaměřit se na posílení imunity a vhodné je také zajistit zvýšený přísun vitaminu C a vitaminů skupiny B. Důležité je také nepodcenit hygienu dutiny ústní.

Loading...

Nemoci