Rakovina prostaty

 

Jedno z onemocnění, která se vyskytují stále častěji. Za posledních 25 let v České republice stoupl výskyt rakoviny prostaty o celých 70 %. Nejčastěji se toto onemocnění objevuje u mužů mezi 70. a 80. rokem života. Lékaři se proto snaží zachytit příznaky rakoviny prostaty už u mladších osob, aby dokázali předejít rozvoji nemoci. Rakovina prostaty tvoří zhruba 4 % nádorových onemocnění. U nás, stejně jako v západní Evropě, přitom představuje v mužské populaci 10 % nádorových onemocnění.

Vzhledem k uvedeným informacím se zdá, že riziko onemocnění stoupá s věkem. Odhaduje se, že muži, kteří se dožijí 90 let, s největší pravděpodobností trpí právě rakovinou prostaty. Je však možné, že se u nich neprojevuje. Další neovlivnitelnou příčinou tohoto onemocnění je pak rasa. U černochů se rakovina prostaty objevuje již v mladším věku. Stejně jako na ostatní nemoci pak mají na výskyt rakoviny prostaty vliv i genetické faktory.

Ovšem rovněž se předpokládá, že jednou z příčin vzniku onemocnění je strava s vysokým obsahem tuků a také kontakt s kadmiem, což je látka obsažená v cigaretovém kouři. Možnou prevencí rakoviny prostaty je tedy zdravý životní styl, skládající se z vyvážené stravy, omezení živočišných tuků, dostatek čerstvého ovoce i zeleniny, a tedy přísun vitaminů a vlákniny. Nezapomínejte také na tepelně neupravené ořechy a dopřejte si častěji kvalitní luštěniny. Přestaňte kouřit – tím se vyhnete i spoustě dalších onemocnění. Omezte alkohol a více se hýbejte. Stačí, když vyměníte jízdu autem za jízdu na kole anebo svižnější procházku.

Mužům nad 40 let může lékař doporučit preventivní kontrolu vyšetřením per rectum jednou za rok.

Často je rakovina prostaty bez příznaků. Může tak být nečekaně zachycena až třeba při operaci močové trubice. V případě pokročilejšího rozvoje rakoviny prostaty se jako příznak objevují potíže při močení způsobené lokálním pokročením nádoru. Přitom však výskyt krve v moči či onemocnění ledvin jsou vcelku vzácné. Známkou pokročilého nádoru pak je silná bolest kostního metastatického procesu, hlavně zad, kyčlí či končetin. Stejně jako další nádorová onemocnění se rakovina prostaty projevuje i nechutenstvím, hubnutím, únavou a slabostí celého těla.

Lékař je z vyšetření per rectum schopný zjistit možnost výskytu rakoviny prostaty. I přesto, že se nejedná o příjemné vyšetření, dá se zvládnout. Díky prohmatání břicha může lékař zjistit metastázu některého z orgánů. Z krevních testů pak zjistí jaterní a ledvinovou funkci a hlavně hladinu PSA – prostatického antigenu.

Možná léčba závisí na fázi onemocnění a také na samotném pacientovi. Pokročilé stadium je vhodné operovat. Nejzávažnější komplikací je inkontinence a impotence. Díky dnešním operačním technikám však k těmto komplikacím již nedochází často. Další možnou léčbou je radioterapie. Její výsledky jsou srovnatelné s chirurgickou léčbou. V léčbě je také možné využít hormonální terapii. Dnes se často užívá i možnosti operace varlat a jejich případného vyjmutí. Chemoterapie je dnes až druhořadým postupem.

Loading...

Nemoci