Anální vřed

Anální vřed je trhlinka nebo vřed, který se vyskytuje v oblasti řitního otvoru. Toto onemocnění vzhledem k mechanickému poškození konečníku způsobuje pacientovi bolest.

Pokud onemocnění trvá déle, může zasáhnout celý řitní kanál, jinak se drží většinou v zadní střední čáře řitního otvoru.

Vzniká nejčastěji v důsledku příliš tvrdé stolice, která řitní otvor poraní. Dráždit však může také průjmová stolice. Rizikovým faktorem je časté užívání projímadel, která mohu způsobit přílišné namáhání řitního svěrače. K poranění může dojít také při porodu nebo při natržení ostrými předměty. Vliv má i psychika.

Projev onemocnění je jednoznačný – při vyprazdňování pacient cítí bolest a objevuje se krvácení jasně červené barvy. Bolest trvá i několik hodin po vykonání potřeby, nicméně poté odeznívá, dokud nemocný opět nepotřebuje vykonat potřebu.

Vyšetření probíhá pohmatem – je cítit napětí v postižené oblasti i samotná trhlina. K potvrzení je třeba endoskopické vyšetření lékařem.

Jako léčba jsou podávány léky na změkčení stolice, aby se co nejvíce předešlo mechanickému poraňování a dráždění. Podávají se také léky proti bolesti, pomoci mohou i čípky, které působí přímo v místě poranění. Pacient by měl dodržovat klidový režim. V případě neúspěchu neinvazivní léčby je nutný chirurgický zákrok.

Loading...

Nemoci