Cirhóza jater

Cirhóza jater je vážné onemocnění, které se u nás stále více rozšiřuje. Při onemocnění dojde k úplnému porušení původní stavby jater. Takzvané tvrdnutí jater je nejčastěji spojováno s nadměrným užíváním alkoholu. Dalším rizikovým faktorem je také opakované prodělání virové hepatitidy. Nemoc se projevuje zejména ve vyšším věku.

Jaké jsou příznaky onemocnění?

1.     Oslabení organismu.

2.     Nechutenství.

3.     Vysoká únava.

4.     Nadýmání.

5.     Zácpa.

6.     Výrazné hubnutí.

Jaterní cirhóza může být ale úplně bez příznaků nebo může být průběh onemocnění velmi pozvolný. Důležitá je včasná návštěva lékaře, který určí závažnost onemocnění a určí průběh léčby. Játra mají vysokou schopnost regenerace. Pokud jsou již ale hodně poškozena, je nutná transplantace.

V případě onemocnění je nutné zavést naprostý zákaz alkoholu, jaterní dietu, která vylučuje tučná a kořeněná jídla a neužívat silné léky, které játra také poškozují.

Pacienti by měli užívat doplňky stravy, které musí obsahovat nezbytné vitamíny, minerální látky, enzymy a antioxidanty. K nejdůležitějším druhům vitamínů patří vitamíny, které jsou rozpustné v tucích, jedná se zejména o vitamín A, D, E, K.

Loading...

Nemoci