AIDS

AIDS je celosvětově považován za jednu z nejčastějších příčin smrti a svým pandemickým výskytem (v roce 2007 byl příčinou smrti 2,1 milionu obyvatel světa) je možné ho nazývat hrozbou současnosti. Tato nemoc poškozuje lidský imunitní systém a ten při následné sebemenší nemoci není schopen adekvátně reagovat a selhává. 

Zapříčiňuje ho vir HIV, který napadá T lymfocyty, což jsou struktury imunitního systému, které rozpoznávají cizí částice v těle. Při kontaktu s cizorodou látkou pak vyvolávají různé imunitní reakce, zapamatovávají si jí a při opakovaném napadení tak látku hned rozpoznají a mohou zahájit adekvátní imunitní reakci. HIV přitom začleňuje svůj kód do genetického materiálu napadené buňky, tudíž se stává neoddělitelnou součástí. Po nějakou dobu je tento virus neškodný, ale poté napadený T lymfocyt začne vyrábět další virové částice a ty se uvolňují do krevního oběhu, čímž se nakažený stává infekčním a rozvíjí se u něj nemoc AIDS. 

Rizikové faktory

Obecně můžeme říci, že existují tři způsoby přenosu.

Prvním a nejčastějším je nechráněný pohlavní styk. Dříve to bylo rizikem hlavně homosexuálů, protože análním stykem se nemoc přenáší snadněji, nicméně dnes to není vyloučeno ani při normální souloži či orálním sexu. Rizikovější je přitom přenos z muže na ženu, vzhledem k tomu že se ve spermatu virových buněk nachází více než v poševním sekretu. 

K přenosu může dojít také krevní cestou. Nicméně v případě krevních infuzí je nákaza v České republice už téměř vyloučena, od roku 1987 je totiž krev dárců speciálně kontrolována. Je nicméně nutné vyvarovat se sdílení injekčních jehel či roztoku, zejména u drogových narkomanů. Pozor je třeba dát i na společné užívání žiletek, zubních kartáčků a jiných hygienických potřeb a na různé operační nástroje, nevyjímaje tetovací jehly, které je třeba při každém užívání řádně desinfikovat.

Posledním neméně důležitým rizikem je přenos z matky na dítě během porodu či kojení. Těhotné ženy jsou však dnes na tuto nemoc testovány a v pozitivním výsledku se dá riziko přenosu o 2/3 snížit. Ovšem i tak se matkám následně nedoporučuje kojit. 

Jak se nemoc projevuje?

Jak již bylo řečeno, samotný vir HIV se nijak neprojevuje, po nějaké době (i několika letech) se stává aktivním, množí se a infikuje T lymfocyty a snižuje tak obranyschopnost organismu. Prvními příznaky můžou být:

1.Zvětšené mízní uzliny (krk, podpaží, třísla, apod.)

2.Horečka

3.Záněty

4.Vyrážka

5.Zvracení

6.Nevolnost

7.Bolest hlavy 

8.Bolest svalů

9.Trávicí obtíže

Ve druhé fázi většina příznaků mizí a nastává tzv. asymptomatická fáze, tedy bezpříznaková. Po více než 10 letech HIV přechází do 3. fáze, kdy už je imunitní systém vážně poškozen a je snadno napadnutelný různými infekcemi a nádorovými onemocněními. Ve 4. fázi je již plně rozvinut AIDS a napadení jakýmkoliv virem, bakterií, mikroorganismem či parazitem může způsobit smrt. 

Jak se chránit? 

Když logicky vyjdeme z výše zmíněných způsobů přenosů, tak je nutné pro ochranu dodržet několik pravidel:

1.Chráněná soulož (tj. používání prezervativu, hormonální antikoncepce ani přerušována soulož nejsou dostatečnou ochranou)

2.Užívání vlastních hygienických potřeb

3.V případně těhotných žen nekojit

V případě podezření slouží k odhalení přítomnosti viru test HIV. V České republice jsou jím testováni všichni dárci krve, spermatu a orgánu a taktéž těhotné ženy. Tento test může podstoupit však každý, a dokonce anonymně. 

Dá se AIDS léčit?

Ačkoliv se vědci a lékaři snaží vyvinout účinnou vakcínu, která by zabránila přenosu, v dnešní době ještě lék, který by nemoc zcela odstranil, neexistuje, ale přesto je třeba ji včas odhalit a zahájit léčbu. Ta se v současnosti skládá z vysoce aktivní antiretrovirální terapie, která je sice velice účinná, nicméně nákladná a v mnoha zemích nedostupná. 

Průměrná doba života lidí nakažených HIV bez léčby je 9 – 11 let, přičemž léčba jim může prodloužit žití až o 20 let. 

 

Loading...

Nemoci