Kuří oko

Kuří oka vznikají z odumřelé a zrohovatělé kůže v menších oblastech vystavených tlaků a tření, tudíž často bývají následkem nošení nevhodné obuvi. Na rozdíl od mozolů se vytvářejí na vystupujících kostech, převážně na kloubech. Nejvíce postihují plošky pat, malíčky a palce na nohou.

Kuří oko poznáte podle žlutošedivé barvy a velikosti okolo 3–12 mm. Bolest způsobuje zanořený čep, který pod povrchem tlačí na kost.

Jak ho vyléčit?

Kuří oko je spíše záležitostí pedikéra než lékaře, ale je možné proti němu zakročit samostatně.

Řešení se nabízí hned několik.

  1. Kuří oko je možné laserově odstranit, což je ale velice bolestivé. Nicméně tento zákrok lze provést s lokální anestezií.
  2. Druhou možností je návštěva pedikéra. Ten kožní útvar seřízne ostrou žiletkou či nožíkem apoté přelepí speciální náplastí. U této možnosti se však bolesti určitě nevyhnete.

 Pokud si na to troufáte sami, existuje mnoho účinných rad:

 

  1. Máčejte nohu v teplé vodě nebo kyselině salicylové, dokud kuří oko nezbělá. Odumřelou kůži lze pak lehce odstranit nožíkem. Na léčené místo nalepte náplast a po čtyřech dnech postup opakujte.
  2. V lékárně si můžete pořídit náplast napuštěnou kyselinou salicylovou.
  3. Plátek cibule namočte na několik hodin do octa. Poté ho večer přilepte na kuří oko a nechte přes noc působit. Postup opakujte, dokud se jádro kuřího oka neoddělí od ztvrdlé kůže.
  4. K vyléčení útvaru může přispět také bezbolestná masáž.
  5. Rozemelte jasmínový květ na kaši, kterou kuří oko potřete, a zalepte leukoplastí. Po pěti dnech vyměňte a postup opakujte cca 3–5x.
  6. Kuří oko můžete potřít kyselinou mravenčí, která je dostupná v lékárnách, citronovou šťávou či česnekem.

 

Po odstranění kuřího oka byste měli ještě používat hojivou mast. Je ale také důležité začít dbát na výběr vhodnější obuvi. Pomoci mohou také ortopedické nebo gelové vložky.

Vhodná obuv patří i k správné a účinné prevenci výskytu kuřích ok. Dále se doporučuje pravidelné obrušování plosek nohou pomocí pemzy.

Loading...

Nemoci