Neplodnost žen

 

Ženská neplodnost je v dnešní době velmi aktuálním tématem a stále častěji partnerské páry řeší problém, že se jim nedaří počít potomka přirozenou cestou. Snížená plodnost má různé příčiny. U některých párů je možný jen jeden problém, u jiných se kombinují. Uvádí se, že zhruba 10 % párů se i přes různé moderní metody nepodaří jednoznačně určit příčinu neplodnosti.

Neplodnost žen dělíme do několika kategorií.

1.     Primární neplodnost – i přes pravidelný pohlavní styk minimálně po dobu jednoho roku se nedaří partnerskému páru zplodit potomka.

2.     Sekundární neplodnost - i přes pravidelný pohlavní styk po dobu jednoho roku nedošlo k početí, i když v minulosti k oplodnění došlo.

3.     Neobjasněná neplodnost - absence početí, z důvodů, jako je například kojení, užívání antikoncepce, snížená sexuální aktivita, nebo neznámé příčiny.

Vždy záleží na souhře několika mechanismů, aby vše správně fungovalo. Pokud se jen jediná součást poruší, nefunguje celý systém, tak jak by měl.

Jaké jsou příčiny neplodnosti u žen?

1.     Věk

2.     Hormonální problémy

3.     Endometrióza

4.     Příliš hustý cervikální hlen

5.     Imunitní reakce ženy proti spermatu muže

6.     Problémy s uhnízděním oplodněného vajíčka

7.     Poškození nebo neprůchodnost vejcovodů

8.     Genetické příčiny

9.     Předčasná menopauza

10.  Psychosociální faktor

Podrobné vyšetření obou partnerů může přispět k odhalení příčiny neplodnosti. Pokud testy odhalí poruchu ovulace, bývá obvykle nasazována hormonální léčba. U žen, u kterých dochází k pravidelné ovulaci, lze příčiny neplodnosti odstranit operativními léčebnými postupy. Příčinou může být také mechanický uzávěr vejcovodů, případně je problém v imunitě nebo v uhnízdění vajíčka v děloze. V tomto případě existuje možnost umělého oplodnění. Dojde k odejmutí pohlavních buněk jak mužských, tak ženských a v laboratorních podmínkách je provedeno spojení obou buněk. Tzv. zárodečná zygota je poté zpět navrácena do těla matky, kde dochází k dalšímu, přirozenému vývoji a průběhu těhotenství.

 

Loading...

Nemoci