Laryngitida

Laryngitida je zánět horního úseku dýchacích cest – hrtanu, který může postihnout všechny věkové skupiny. Příčinou laryngitidy je virová infekce. Zánět hrtanu se zřídka objevuje samostatně, někdy s onemocněním vyšších nebo nižších úseků dýchacích cest.

Nejčastěji se laryngitida vyskytuje u menších dětí ve věku od dvou do pěti let. U starších dětí a dospělých bývá onemocnění vzácnější. Typické období pro výskyt laryngitid je podzim a časné jaro.

Jak se onemocnění projevuje?

1.     Kašel.

2.     Pocit sucha.

3.     Pálení v krku.

4.     Chrapot.

5.     Tvorba hlenu.

6.     Teplota.

Pokud dítě dostane záchvat laryngitidy, je třeba jej nejprve uklidnit, zajistit dostatečný přísun čerstvého vzduchu, nejlépe udělat Priessnitzův obklad a v případě potřeby podat léky na snížení teploty. Pokud se stav nezlepší, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Léčbu určí lékař ORL na základě laryngoskopického vyšetření. Podávají se léky tlumící suchý kašel, léčiva rozpouštějící hlen a usnadňujících jeho vykašlávání, v případě potřeby antibiotika ve spreji. K řádnému vyléčení je třeba dodržet klid na lůžku a zásadně nekouřit. 

Při onemocnění se podávají i různé podpůrné doplňky stravy a čaje na kašel a průdušky. Konkrétní výrobky žádejte ve své lékárně.

Loading...

Nemoci