Ehrlichióza

Onemocnění ehrlichióza je zapříčiněno bakterií Anaplasma phagocytophilia, která žije uvnitř buněk, která způsobuje onemocnění lidské granulocytární ehrlichiózy (LGE). Bakterie žije uvnitř granulocytů, což jsou bílé krvinky zodpovědné za imunitu. Bakterie krvinky napadá a ničí je. Množství bílých krvinek se dá zjistit z odběru krve.

Ehrlichióza je jedním z onemocnění, která jsou přenášena klíšťaty, která přenášejí i bakterie borelia burgdorfeli, které způsobují Lymskou boreliózu. I přesto, že známý výskyt ehrlichiózy byl zejména v Americe, v poslední době dochází k jejímu nálezu i na Evropském území, i přesto, že pouze v malém množství.

Kromě lidské granulocytární ehrlichiózy (LGE) existuje i druhotné onemocnění, a to lidská monocytární ehrlichióza (LME), kdy bakterie napadá monocyty. Pro oba typy onemocnění se však užívá společného označení Ehrlichióza. Onemocnění je častěji zjištěno u mužů než u žen, a to až 4krát. Podle průzkumů je nakažených klíšťat zhruba 3 % z celkového počtu. Boreliózou oproti tomu celých 17 %. Vyhnout se ehrlichióze lze zejména správnou ochranou proti klíšťatům. Vzhledem k výskytu nakažených klíšťat v Severní Americe, je důležité dbát na ochranu především v těchto oblastech.

Ehrlichióza se často projevuje velmi malými či dokonce i žádnými příznaky. V případě projevu onemocnění, dochází k němu několik dní po přisátí klíštěte. V případě bolestí hlavy je dobré se zamyslet na možnost přenosu právě nemoci přenášené klíšťaty. Vzhledem k charakteristickému snížení bílých krvinek, dá se onemocnění odhalit z krve. Ovšem kvůli úbytku bílých krvinek dochází zároveň i k oslabování imunity, což má za následek, že pacient je více rizikově vystaven i ostatním nemocem.

Ehrlichióza je při včasném zásahu dobře léčitelná, a to za pomoci antibiotik. Často dochází k záměně identifikace nemoci za boreliózu, která je však léčena antibiotiky, která nejsou účinná na ehrlichiózu. Onemocnění se může stát velmi vážným pro pacienty, kteří jsou po transplantaci či odebrání sleziny, ale i pro ty, kteří mají sníženou imunitu.

Loading...

Nemoci