Myokarditida

Jedná se o zánětlivé onemocnění srdeční svaloviny. Ve vyspělých zemích vzniká myokarditida zejména na základě virové infekce, zatímco v zemích rozvojových to bývá onemocnění bakteriální. Onemocnění se těžce diagnostikuje, zejména kvůli rozmanitým příznakům. Projevy jsou velice pestré, od těch nejslabších, až po těžší, jež mohou vést až k smrti.

Většina myokarditid začíná příznaky, jež připomínají obyčejnou virózu. Nemocný je unavený, slabý, doprovázejí ho horečky, kašel, bolesti kloubů a svalů. Pokud dojde k poškození srdečního svalu zánětem a tím se naruší funkce srdce, vzniká srdeční nedostatečnost. Jejím nejnápadnějším projevem bývá dušnost a únava. Může dojít k poruchám srdečního rytmu s různým stupněm závažnosti.

Myokarditidy mohou být také komplikací jiného onemocnění, například u nemocných trpících chorobou AIDS, infekční endokarditidy nebo lymské boreliózy.

Onemocnění diagnostikujeme pomocí:

1.     fyzikálního vyšetření

2.     magnetické rezonance

3.     EKG

4.     laboratorních nálezů

5.     echokardiografie

 

Pokud nejsou projevy onemocnění tak závažné, nevyžaduje myokarditida speciální léčbu.  V závažnějších případech infekce podáváme antibiotika. V poslední době se zkouší podávání virostatik, která zdá se mají velice příznivý účinek. V každém případě je doporučen klid na lůžku a nestresování se okolními problémy. Rozhodně se nedoporučuje provozovat fyzickou aktivitu, jakou je například sport, je stanoven také absolutní zákaz konzumace alkoholu a kouření. 

Loading...

Nemoci