Paradentóza

Paradentóza je zánětlivé onemocnění dásní a závěsného aparátu. Je kromě zubního kazu jednou z nejčastějších nemocí dutiny ústní. Největší riziko pro vznik paradentózy představuje špatná ústní hygiena a nesprávné životní a stravovací návyky.

Jaké jsou příznaky vzniku onemocnění?

  1. První stadium se projevuje mírným otokem a zarudnutím. Může se objevit nepříjemný pocit a zápach z úst. Doprovází ho občasné krvácení z dásní především při jídle a čištění zubů.
  2. V druhém stadiu už vzniká rozvinutý zánět. Objevuje se bolest, tlak a napětí. Dásně jsou zarudlé a oteklé. V ústech vznikají váčky, které se plní hnisem. Nejprve se obnažují zubní krčky, poté se zuby rozestupují a začínají se viklat. Krvácení z dásní je časté a pach z úst velmi nepříjemný.
  3. Třetí stádium je charakteristické uvolňováním zubů. Je postižen závěsný aparát a někdy vlivem zánětu ustupuje čelistní kost. Krví jsou bakterie roznášeny do celého organismu, kde napadají vnitřní orgány (zejména ledviny).

Jaké jsou příčiny paradentózy?

1.      Špatná ústní hygiena

2.      Nesprávný jídelníček

3.      Porucha zažívání

4.      Stres, který negativně působí na imunitní systém

5.      Nadměrné požívání alkoholu a nikotinu

6.      Neléčený zubní kaz

7.      Usazený zubní kámen

Zcela vyléčit parodontózu je bohužel nemožné. Je důležité dodržovat striktně ústní hygienu, aby nedocházelo k usazování nových bakterií. V dnešní době je navíc dostupná řada preparátů na hygienu při parodontóze, které jsou volně prodejné v lékárnách i některých drogeriích - speciální zubní pasty, ústní vody, krémy. V těžkých případech může být vhodné nasazení místních nebo celkových antibiotik.

 

Loading...

Nemoci