Šestá nemoc

Šestá nemoc je virové onemocnění, jehož rizikovou skupinou jsou převážně děti. Jedná se o kapénkovou infekci, a přenos a nakažení jsou tak poměrně snadné. Nejčastěji se objevuje u dětí od šesti měsíců do tří let.  

Inkubační doba šesté nemoci se pohybuje v rozmezí pěti až dvanácti dnů. V tomto období může nemoc probíhat zcela bezpříznakově, ale nakažený je již infekční, a může tedy onemocnění relativně snadno roznášet po okolí.

Prvním příznakem šesté nemoci je horečka, která může být velmi vysoká – 39 až 40 °C. Po odeznění horečky se objevuje růžová skvrnitá vyrážka. Ta nijak nesvědí a vyskytuje se hlavně na trupu.

Za poměrně děsivou komplikaci šesté nemoci mohou být považovány febrilní křeče – rodič by se měl ubezpečit, že ví, jak v případě takových křečí postupovat.

Léčba spočívá ve snižování vysoké horečky podáváním běžně dostupných léčiv v podobě antipyretik.

Po prodělání nemoci je pacient „odměněn“ doživotní imunitou. Pokud má dospělý jedinec oslabenou imunitu a neměl šestou nemoc v dětství, může onemocnění prodělat i v dospělosti. Rizikem je pro těhotné ženy, neboť může způsobit vážné poškození plodu.

Loading...

Nemoci