Noma

Noma je onemocnění řadící se mezi gangrény (odumírání tělesné tkáně). Tento druh se projevuje v dutině ústní a na obličeji.

Mezi první symptomy nejčastěji patří vřídek v dutině ústní. Postupně dochází k odumírání sliznice obličeje a kosti. Noma se vyskytuje nejčastěji u dětí do 6 let věku.

Mezi rizikové faktory tohoto onemocnění patří podvýživa, špatné hygienické podmínky a nedostatek pitné vody. Pokud dítě trpí další nemocí jako spalničky, malárie apod., je také náchylnější k této nemoci. Rizikem může být i zanedbaný dobytek žijící poblíž. Přesný původ nemoci však není znám.

U nemocného se nejprve objeví zánět dásní. Do čtyř dnů se vyskytnou afty a otoky v ústech. Již za týden se vlivem nemoci vytvoří ve tvářích otvory, jelikož noma zcela zničí jejich tkáň.

Léčba probíhá podáváním antibiotik a je nutné ji zahájit co nejdříve. Pokud dojde k deformaci úst a obličeje, jediný způsob nápravy těchto vzhledových vad je pomocí plastické operace.

I v případě úspěšné léčby se vyléčení pacienti potýkají s problémy s dýcháním, jedením nebo třeba mluvením, a navíc jsou stigmatizováni.

Pokud není noma léčena, v drtivé většině případů (9 z 10 nemocných) se jedná o smrtelné onemocnění.  

Loading...

Nemoci