Lupy

Lupy způsobuje porucha mazových žlázek na povrchu hlavy. Kůže se z hlavy odlupuje a tvoří šupinky, které svědí a pálí. Na hlavě mohou vznikat větší oblasti lupů či dokonce strupy se zánětlivými ložisky. V tomto případě je určitě vhodné vyhledat lékaře. Může se totiž jednat o seboroickou dermatitidu, což je chronické zánětlivé neinfekční onemocnění, kdy jsou mazové žlázky nadměrně aktivní.

Jaké jsou příčiny lupů?

1.    Nedostatečné prokrvení pokožky hlavy.

2.    Nedostatek vitaminů skupiny B, betakarotenu, selenu nebo esenciálních mastných kyselin.

3.    Působení horkého a vlhkého vzduchu na pokožku hlavy.

4.    Nadměrná konzumace cukru.

5.    Nadměrné množství mužských pohlavních hormonů v krvi.

6.    Pomnožení plísní v organismu a na pokožce hlavy.

Rizikové pro vznik lupů může být také používání agresivních vlasových prostředků, špatné oplachování přípravků nebo příliš časté mytí vlasů. Příčinou lupů může být také stres a celková špatná životospráva. Často se lupy tvoří v zimě, protože je pokožka hlavy vystavována prudkým změnám teplot.

 Jak se lupy projevují?

  1. Na pokožce hlavy se objevují místa s odlupujícími se šupinami.
  2. Kůže hlavy svědí.
  3. Lupy se vyskytují po celé délce vlasů a na ramenech, kde jsou patrné opadané šupinky.

Lupy se dají léčit volně prodejnými speciálními šampony. Důležité je redukovat stres a dopřát si více relaxace, dodržovat pitný režim a do jídelníčku zařadit zejména ovoce a zeleninu. Vhodné je také užívání doplňků stravy, zejména vitamin B, E a C, selen, zinek, Omega 3 mastné kyseliny, betakaroten a laktobacily - pomáhají obnovit střevní mikroflóru a potlačují růst plísní v organismu.

 

Loading...

Nemoci