Lamblióza

Lamblióza, známá také jako giardiáza, je střevní infekce způsobená mikroskopickým parazitem giardia, který se vyskytuje po celém světě, hlavně ale v oblastech s nedostatečnou sanitací a zdravotně rizikovou vodou. Infekce giardií se může šířit prostřednictvím potravin a rovněž kontaktem z člověka na člověka.

Symptomy lambliózy se mohou lišit. U některých infikovaných se nerozvinou žádné příznaky, ale mohou být přenašeči lambliózy. Symptomy se u nemocných obvykle objevují jeden až tři týdny po vystavení parazitovi a mohou zahrnovat:

-       vodnatou, někdy zapáchající stolici (průjem),

-       únavu,

-       křeče v žaludku,

-       plynatost,

-       nevolnost,

-       úbytek hmotnosti.

Onemocnění lambliózou obvykle do několika týdnů odezní, ale může způsobit dlouhodobé střevní problémy i po vymizení parazitů. Proti parazitům způsobujícím lambliózu existuje několik léků, které jsou obecně účinné, ale giardie na ně nereagují vždy stejně. Nejlepší ochranou před tímto parazitárním onemocněním je tak jednoznačně prevence spočívající v dostatečné hygieně.

Pokud máte podezření na lambliózu, měli byste vyhledat lékaře, který bude sledovat váš stav a hlídat (de)hydrataci vašeho organismu.

Loading...

Nemoci