Dna

Dna je onemocnění, které je spojeno s vysokou hladinou kyseliny močové v krvi. Této kyseliny se zdraví lidé zbavují močí. Pokud se však kyselina tvoří nadměrně, jedinec se jí nedokáže tak rychle zbavit a její hladina v těle stoupá a pokud se kyselina dostatečně nerozpustí, nemůže být vyloučena ledvinami z těla ven. Vysoká koncentrace této kyseliny krystalizuje v ostré krystalky, které mají jehličkovitý tvar, usazují se kolem kloubů a jiných tkání a způsobují tak zánětlivou bolest.

Jaké má dna příznaky?

  1. Postižený nemusí mít žádné příznaky, ale pouze zvýšenou hladinu kyseliny močové v krvi.
  2. V pokročilém stádiu se objevuje náhlá prudká bolest v kloubu. Kyselina močová se většinou usazuje v kloubu palce u nohy, ale k jejímu usazení dochází i v kotníku, zápěstí i v kloubech prstů.
  3. Objevuje se zánět postiženého kloubu, otok a zarudnutí.

Dna je metabolické onemocnění, které může mít dědičné faktory. V minulosti byla nazývána nemocí bohatých či nemocí králů, jelikož souvisela se stravovacími návyky. Člověk si ji může přivodit nesprávnou stravou, zejména nadměrnou konzumací jídla (zejména masa) a pití alkoholu. Důležitou roli může hrát i vysoký krevní tlak nebo problémy s ledvinami. Nemoc postihuje asi desetinu populace, většinou muže.

Jak se dna léčí?

  1. Onemocnění zjistí lékař vyšetřením moči a krve.
  2. Prvotním krokem je úprava stravování a životního stylu. Lékař nastaví správnou dietu.
  3. Postiženému jsou předepsány léky dle stádia nemoci. Jedná se o léky snižující tvorbu kyseliny močové a léky na podporu jejího vylučování.
  4. V akutním a pokročilém stádiu se předepisují léky, které potlačují vzniklý zánět a analgetika k úlevě od bolesti.
  5. Nápomoci mohou být i některé přírodní produkty, zejména aloe vera, vojtěška jako vhodný zdroj minerálních látek snižující kyselinu močovou, lopuch, prospěšná je i pravidelná konzumace třešní.

Při dně je důležité pít dostatek vody, vyvarovat se alkoholu a zredukovat svoji váhu. Důležité je vynechat tuky, cukry a bílkoviny. Mezi doporučené potraviny patří zejména ovocné šťávy, zdravé tuky (omega 3 a omega 9 mastné kyseliny), mléčné výrobky, tmavé i bílé pečivo. 

 

Loading...

Nemoci