Melanom

Melonom je velmi nebezpečný typ rakoviny kůže. Vzniká v melanocytech (kožních buňkách), které produkují kožní pigment. Na jeho vzniku se podílí ultrafialové záření, a to zejména jeho UVB složka. Ultrafialové záření poškozuje DNA melanocytů a ty se poté nekontrolovatelně množí a tvoří kožní nádor - melanom. Melanom se nejčastěji objevuje na kůži, ale může se vytvořit i na sliznici či v oku.

Rozlišujeme čtyři typy melanomu:

1.     Povrchově se šířící melanom - nejrozšířenější forma. Roste nejdřív na povrchu, později v hlubších vrstvách pokožky.

2.     Nodulární melanom - projevuje se jako vyvýšenina na kůži, nádor postupuje do větší hloubky kůže.

3.     Lentigo maligna melanom - objevuje se zejména u starších osob. Jedná se o místa, na kterých se střídají světlejší a tmavší tóny hnědé.

4.     Akrolentiginózní melanom - vzniká především na vzdálenějších částech těla jako například na dlaních, chodidlech nebo pod nehty.

Na zdravé kůži se začne tvořit odlišně barevná skvrna, která se zvětšuje a postupně přibývá na tloušťce. Může se měnit i klidné mateřské znaménko. Nemusí se vždy hned jednat o maligní melanom, ale vždy je třeba se nechat vyšetřit u kožního lékaře.

Mezi rizikové faktory patří nadměrné a nechráněné vystavování na slunci, zejména slunění se mezi 10. a 15. hodinou a nedostatečné používání krémů s UV filtry. Větší sklon k melanomu mají lidé se světlejší kůží a světlými nebo zrzavými vlasy.

Jako prevence se doporučuje chránit pokrývkou hlavy, oblečením a krémem s vysokým ochranným faktorem.

Pro potvrzení, zda se jedná o zhoubný nádor, se používá metoda takzvané biopsie. Pokud se jedná o melanom, lékař jej chirurgicky odstraní i s lymfatickými uzlinami v této oblasti. Pacient poté chodí na pravidelné kontroly.

Látka, která pozitivně ovlivňuje kožní systém je beta karoten.

Loading...

Nemoci