Bulimie

Bulimie patří mezi poruchy příjmu potravy. Bulimie se vyskytuje nejčastěji u žen do 30 let věku. Nemoc postihuje především dívky a ženy ve věku dospívání. Jedná se o záchvaty nepřiměřeného přejídání a následně o vyvolávání zvracení, užívání různých projímadel či odvodňujících léků. Bulimie je zdraví velmi nebezpečná, a pokud se neléčí, může nakonec způsobit metabolický rozvrat a smrt.

Příčiny a rizikové faktory jsou podobné jako u mentální anorexie. Jedná se zejména o genetickou souvislost, nízké sebevědomí, emoční labilita, nedostatek serotoninu, sklony k perfekcionizmu či neustálá touha po štíhlosti.

Jaké jsou příznaky onemocnění?

1.     Přejídání se a ztráta kontroly nad množstvím snědeného jídla.

2.     Silná bolest břicha a následné zvracení.

3.     Stres vedoucí k silným depresím.

4.     Neustálé pozorování se a nespokojenost se svojí váhou.

5.     Tajné stravování, schovávání jídla.

6.     Úzkostná povaha.

7.     Únava, dehydratace.

Pacienti s bulimií mohou mít řadu zdravotních potíží, za které může pravidelné zvracení. Mohou mít poškozené zuby a dásně, záněty žaludku, velké úbytky na váze, padání vlasů, svalové křeče či dechové problémy.

Při podezření na bulimii doporučujeme konzultaci s lékařem, u dětí a dospívajících bývá první volbou obvodní lékař. Bulimie se léčí hospitalizací nebo psychoterapií. V léčbě se uplatňují antidepresiva, anitiepileptika a léky potlačující zvracení. Pacienti se učí pravidelnému stravování, odnaučují se zvracet a užívat projímadla či jiné medikamenty. Léčba bulimie je obecně o něco snazší než léčba mentální anorexie.

Doplňky stravy při léčbě jsou podobné jako u mentální anorexie, podávají se anabolika, vitamin B12 a vitamin D, železo a zinek.

Loading...

Nemoci