Artróza

Artróza je onemocnění kloubů, kterým nejčastěji trpí osoby nad 50 let mající problémy s nadváhou. Čím dál tím častěji ovšem postihuje i podstatně mladší jedince, a dokonce také aktivní sportovce. Nejčastějšími příčinami jsou genetické dispozice, nadváha, abnormální zatěžování kloubů při sportu nebo zaměstnání, úraz, poruchy v molekulární látkové přeměně vazivového aparátu kloubů a v neposlední řadě poškození, které je způsobeno věkem neboli opotřebováním.  

V případě, že je onemocnění v pokročilém stádiu, je nutné vyhledat pomoc lékaře, který může pacientovi předepsat léky na tlumení bolesti, protizánětlivé léky a kortikoidy. Užívání léků by mělo být vždy doplněno vhodně zvolenými terapiemi, jako např. rehabilitacemi, bandážemi, vodoléčebnými procedurami aj. Někteří nemocní se nevyhnou chirurgické léčbě, tedy náhradě poškozeného kloubu.

Jak se artróze vyvarovat nebo předejít, oddálit její vznik a zmírnit zdravotní komplikace?

1. Dodržujte správnou životosprávu.

  • Do jídelníčku přidejte omega 3 esenciální mastné kyseliny, které najdete např. v rybách, čerstvé ovoce a zeleninu s obsahem beta-karotenu a vitamínu C, potraviny s obsahem vitamínu E (ořechy, slunečnicová semínka) a celozrnné pečivo s obsahem selenu.
  •  Vyhýbejte se cukru, instantním výrobkům a bílému pečivu.

2. Hlídejte si svoji váhu.

  • Nadváha je častou příčinou vzniku artrózy a lidé, kteří mají problémy s obezitou, trpí při zatěžování kloubů většími bolestmi.

3. Zaměřte se na přiměřenou fyzickou námahu.

  • Nebojte se chůze a realizujte časté procházky, rovněž se doporučuje plavání.

4. Zvolte vhodné doplňky stravy, které vám v  péči o vaše klouby mohou výrazně pomoci. Preparáty by měly obsahovat tyto látky:

  • Glukosamin sulfát – základní látka pro tvorbu šlach, vaziva a kloubních chrupavek..
  • Chondroitin sulfát – je důležitou součástí mezibuněčné hmoty kloubní chrupavky, která má mimořádnou schopnost vázat vodu.  Zabezpečuje tedy elasticitu a dlouhodobou funkčnost chrupavky.
  • MSM (metylsulfonylmetan) – je významným zdrojem organické síry a je důležitý pro tvorbu kolagenu, chrupavčité a kostní tkáně. Kromě toho má analgetické a antiflogistické účinky, působí tedy proti bolesti a zánětu.
  • Esterifikované mastné kyseliny - podporuje zdraví a pohyblivost kloubů,  potlačují zánět.
  • Kyselina hyaluronová – je hlavní složkou kloubní tekutiny, která promazává kloub a tím snižuje tření kloubních ploch.
  • Rostlinné extrakty (např. z kůry boswellia serrata, zázvor, africká tradiční bylina harpagophytum procumbens) – mají většinou protizánětlivé účinky a pomáhají ulevit od bolesti.

V případě, že trpíte bolestmi kloubů nebo máte genetické předpoklady ke vzniku artrózy, je vhodné obrátit se na svého lékaře, který by vám měl poradit a zvolit adekvátní způsob léčby.

Loading...

Nemoci