Průjem

Jedná se o poruchu zažívání, která se projevuje častým vyprazdňováním řídké stolice. Podle rychlosti nástupu obtíží, závažnosti průběhu a době trvání lze dělit průjem na akutní a chronický.

Akutní průjem vzniká nejčastěji na základě infekce a její průběh je většinou velmi rychlý. Většinou nastupuje po špatném jídle. Chronický průjem je způsoben strukturálním poškozením tenkého nebo tlustého střeva (Crohnova choroba, Celiakie, Kolorektální karcinom aj.).

Dlouhotrvající průjem může mít těžké následky na celý organismus. Organismus ztrácí značné množství vody a minerálů, což může rozvrátit homeostázu a vést až ke smrti a zároveň průjem omezuje přijímání živin.

Jaké jsou příznaky průjmového onemocnění?

1.     Křečovité bolesti břicha

2.     Zvracení

3.     Slabost

4.     Únava

5.     Úbytek hmotnosti

6.     Pokles obranyschopnosti organismu

7.     Přidružené infekční onemocnění

Léčba jednotlivých druhů onemocnění je různá. Některé lehké formy akutního průjmu se neléčí a nechají se při dodržování pitného režimu odeznít. U všech ostatních je nutné léčit primární onemocnění, které stanoví váš lékař.

Důležitý je dostatečný přísun tekutin, jinak může dojít k dehydrataci organismu, dále minerály a ionty. Při průjmu je dále třeba přizpůsobit stravu stavu pacienta – vhodná je například vařená rýže a mrkev, naprosto nevhodné jsou naopak tučné pokrmy. U onemocnění, kde jsou předepsána dietní opatření, je nutné dietu dodržovat (např. celiakie).

Loading...

Nemoci